پروفسور منوچهر جعفریان، متخصص و پژوهشگر برجسته علوم تغذیه بعد از 45 سال دوری، به وطن بازگشته و حاصل یافته‌های علمی و آزمایشگاهی این محقق که نتیجه 25 سال تلاش مستمر اوست با خود آورده. 
 
 یافته‌هایی که در ظاهر آنقدر ساده‌‌اند که عمل کردن به آنها شوخی به نظر می‌رسد.
 
 او می‌گوید تغذیه صحیح عامل اصلی سلامت و عادت غذایی غلط که در میان ایرانیان تبدیل به یک فرهنگ شده علت اصلی بیماری‌هاست.
 
دنیا رژیم‌های لاغری را مردود می‌داند. غذاها ربطی به چاقی یا لاغری ندارد. تئوری«کم بخور لاغر شوی» هنوز در ایران رایج است اما این تئوری در دنیا رد شده. سوءتغذیه انسان را چاق می‌کند. در اثر سوءتغذیه‌ای که ما در ایران داریم، هورمون‌هایی در بدن ترشح می‌شود و این هورمون‌ها باعث چاقی یا لاغری می‌شوند. امروزه آن رژیم‌های غذایی که دیگر در اروپا و در دنیا هم رد شده سبب کوتاهی عمر، ریزش مو و سلب سلامتی می‌شود؛ زیرا بدن افراد در اثر این رژیم‌ها چربی‌های باوفا را از دست می‌دهند و این چربی‌ها دو ماه بعد با عنوان «یو‌یو افکت» برمی‌گردند.
 
»برای سلامتی‌تان بخندید؛ ببخشید؛ فراموش کنید دکتر جعفریان می‌گوید: «خندیدن، بخشیدن، فراموش کردن سه عامل مهم برای سلامت روح و روان است.
 
 باید بیشتر از میوه‌جات و سبزیجات استفاده کنیم و از گوشت فاصله بگیریم. گوشت در تغذیه جهانی روز به روز بیشتر محکوم می‌شود. تمام دنیا به گیاه‌خواری برگشته است.
 
در کشورهای ژاپن، سوییس و آمریکا رویکرد غذایی به سمت گیاه‌خواری پیش می‌رود.
 
 ما دو نوع تغذیه داریم: تغذیه جسم، تغذیه روح. تغذیه جسم نیاز به همان پنج ماده غذایی شامل پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، ویتامین‌ها و املاح است.
تغذیه روح هم وابسته به پنج فاکتور است که شامل هدف‌دار بودن، اعتماد داشتن به دیگر انسان‌ها، اعتقاد، عشق و اراده است.
 
جالب است بدانید طبق یافته‌های معتبر پروفسور، فقدان هریک از این پنج عامل روحی جذب غذا را در جسم دچار مخاطره کرده و موجب سوءتغذیه و بیماری می‌شود.
 
 دکتر جعفریان به‌سبک غلط طبخ در ایران اشاره کرده و می‌گوید:
 
 «این طبخ غلط باعث شده سبوس و پوسته ارزشمند گندم یا برنج در ایران دور ریخته شود. با دور ریختن پوسته گندم و برنج با دست خود این پل را خراب می‌کنیم. اگر آب برنج آبکشی‌شده را به آزمایشگاه بفرستید، می‌بینید که سرشار از ویتامین ب1 است.
 
 تمام املاح و نیاز بدن در پوست گندم است که این پوست جداسازی شده و در اختیار مرغ‌های خوشبخت قرار داده می‌شود. آرد سفید زندگی را کوتاه می‌کند. ما در فرآیند آزمایشی در آزمایشگاه دو دسته موش را انتخاب کردیم. به یک دسته آرد سفید دادیم. همه موش‌ها بعد از دو هفته مردند. اما به موش‌های دسته دوم در سالن دیگر گندم با سبوس داده شد بعد از دو هفته مشاهده کردیم همه می‌جهیدند. اینجا ثابت می‌شود که آرد سفید کشنده است.
در کشور سوییس سبوس‌ گندم یا برنج در بسته‌های کوچک به قیمت یک فرانک فروخته می‌شود. در ایران مشاهده کردم که سبوس‌ها در کیسه‌های بزرگ مقابل نانوایی قرار دارد. با خود گفتم چه نانوای ثروتمندی... از او پرسیدم چند گرمی از این سبوس‌ها به من می‌دهید گفت: همه را بردارید.
 گفتم چه خوب من دیگر نمی‌روم سوییس. نانوا گفت: این کیسه را اینجا گذاشتیم که در زمستان از آن استفاده کنیم. زمستان خانم‌ها به خاطر لغزندگی زمین می‌خورند. ما این سبوس‌ها را کف زمین می‌پاشیم تا مردم زمین نخورند...
 
»سبوس بدن‌مان را چربی‌زدایی می‌کند او تاکید می‌کند: «اگر مردم بدانند سبوس در زندگی روزمره چه خاصیتی دارد هرگز این برخورد را با این ماده حیاتی نخواهند داشت.
 
سبوس چربی‌های اضافی را همراه صفرا می‌گیرد. و از سیستم گوارش جدا می‌کند.صفرا را به جای اول خود بازمی‌گرداند و چربی را دفع می‌کند. سبوس بخورید و بعد از سه هفته به آزمایشگاه بروید. خواهید دید که کلسترول شما چقدر پایین آمده است.
سبوس را از نانوایی‌ها تهیه کنید و هر صبح در یک لیوان شیر حل کرده مصرف کنید. بهترین سبوس در پوست سیب است که سرشار از پکتین است و اجازه نمی‌دهد علاوه بر چربی املاح خطرناک مثل سرب و جیوه در بدن باقی بماند.
 
«سه» عاملی که عمر را کوتاه می‌کند: به گفته پروفسور اثبات شده که چاقی، بی‌خوابی، و ناامیدی سه عاملی هستند که عمر را کوتاه می‌کنند.
 
 او در پایان تاکید می‌کند: «اگر می‌خواهید 120 سال عمر کنید و سالم بمانید، شب‌ها غذای پختنی نخورید.
 
 پنج عضو بدن هرگز نمی‌خوابند: مغز، قلب، ریه، کبد، کلیه‌ها.
 
  یک ماه از سال روزها روزه می‌گیرید. یازده ماه از سال را هم شب‌ها روزه بگیرید و تاثیر آن را در سلامتی ببینید.
. سعی کنید ساعت شش عصر به بعد چیزی نخورید. عصرانه بخورید وعده غذایی سنگین برای شام باعث می‌شود قلب با فشار بیشتری خون را پمپاژ کند و اعضایی که در طول شب باید استراحت کنند مجبور به کار باشند.
+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در شنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۳ و ساعت 10:6 |

داشتن یک رژیم متعادل با انواع و اقسام غذاها، بسیار مهم می باشد، چرا که این رژیم بر روی سلامتی بدن اثر مثبتی می گذارد.اگر به اندازه کافی از غذاهای سالم و مفید نخوریم و یا بیش از حد غذاهای ناسالم مصرف کنیم، هر دوی این ها باعث به خطر انداختن سلامتی می شوند.آیا می دانید یکی از عوامل ایجاد بیماری قلبی ، رژیم غذایی نامناسب می باشد. بسیاری از بیماری ها به علت نداشتن تعادل در مصرف مواد غذایی ایجاد می شوند، مانند: استخوان های ضعیف و شکننده ، بیماری های پوست، کمبود انرژی و بسیاری دیگر.

تغذیه صحیح این نیست که به طور غیر واقعی لاغر بمانید و یا خود را از غذاهایی که دوست دارید، محروم کنید. بلکه تغذیه ای درست است که انرژی زیادی به شما بدهد، احساس سرزندگی کنید و خود را سالم بدانید.


● برای داشتن یک تغذیه صحیح باید بدانیم چه غذاهایی مفید هستند. این دانستن به این معنا نیست که چه بخوریم، بلکه باید بدانیم چه مقدار مصرف کنیم.

● در ابتدا غذاهایی که مغذی می باشند و غذاهایی که به خوردن آنها علاقه دارید را شناسایی کنید. بعد آرام آرام غذا را بجوید و مزه غذاها را احساس کنید. بسیار مهم است که غذا را با علاقه بجوید.

● در هنگام غذا خوردن، هر گونه استرس و پریشانی را از خود دور کنید. در حالت استرس، عمل هضم غذا به خوبی صورت نمی گیرد و عوارضی از قبیل: کولیت(التهاب روده)، زخم معده و سوزش سر دل روی می دهد.

● در هنگام غذاخوردن از کار کردن، رانندگی، دعوا یا نگاه کردن به تلویزیون(مخصوصا برنامه های مهیج و پریشان کننده و همچنین اخبار) دوری کنید.

● قبل از شروع خوردن غذا، نفس عمیقی بکشید یا آهنگ ملایمی را گوش کنید یا شمع روشن کنید. اینها باعث ایجاد محیطی آرام و بدون دغدغه هنگام صرف غذا می گردند.

● از خودتان بپرسید که آیا گرسنه هستم و یا سیر شده ام؟ به راستی چند ثانیه طول می کشد که مغز به بدن بگوید سیر شده یا گرسنه است. پس آرام غذا بخورید تا متوجه احساس سیری خود بشوید.

● روز خود را با خوردن یک صبحانه سالم شروع کنید تا بدن بتواند سوخت و ساز خود را افزایش دهد.

این نکته را از یاد نبرید که اگر در صبحانه غذای کاملی بخورید، نسبت به سایر وعده های غذایی بهتر است، چون برای سوزاندن کالری دریافتی به اندازه کافی وقت دارید و گذشته از آن کمتر در طول روز گرسنه می شوید.

رژیم متعادل چیست ؟

کلید یک رژیم سالم و متنوع، مصرف هر نوع غذای سالــم می باشد. این رژیم شامل مقدار زیادی میوه ها و سبزیجات، نان، غلات ، سیب زمینی و مقدار ناچیزی چـربی و قــنـد میباشد. هرم راهنمای غذایی نیز به انتخاب درست و صحیح غذا در روز کمک می کند.

هرم راهنمای غذایی :
این هرم انواع غذاهایی که در روز می توانید مصرف کنید را در خود جای داده است. این هرم علاوه بر معرفی غذاهای سالم و مغذی، مقدار لازم برای رسیدن کالری را نیز تضمین می کند.
در این گروه غذایی، چربی ها باید تا 30 درصد از کالری دریافتی روزانه را تشکیل دهند. بهترین چربی ها، روغن های مایع گیاهی مانند: روغن دانه آفتاب گردان یا ذرت یا کانولا می باشند.

گروههای غذایی و فواید آنها 1

1- گروه کربوهیدرات ها:
غذاهایی هستند که دارای نشاسته، قند و فیبر می باشند. این گروه با شکستن قندها، سوخت بدن را برای فعالیت های بدنی تامین می کنند. کربوهیدرات ها 2 نوع می باشند:

● کربوهیدرات های بد:
غذاهایی که زود و راحت پخته و آماده می شوند، جزء این گروه می باشند. این گروه شامل، آرد سفید، شکر خالص و برنج سفید می باشد. این غذاها سریع هضم می شوند و موجب افزایش قند خون می گردند و این خود باعث افزایش وزن می شود.

● کربوهیدرات های خوب
سریع هضم نمی شوند. از افزایش قند خون و انسولین جلوگیری می کنند. به دیر گرسنه شدن و سیر ماندن  کمک می کنند. بهترین منابع آن عبارتند از: سبوس، غلات، لوبیا، میوه ها و سبزیجات. این گروه از بیماری های قلبی و سرطان جلوگیری می کنند.

فیبر جزوی از کربوهیدرات هاست که بدن قادر به هضم آن نیست. فیبرها در تمام سبزیجات، میوه ها، لوبیا، نان های سبوس دار و غلات وجود دارد. یک رژیم غنی از فیبر، خطر دیابت، بیماری های قلبی و مشکلات گوارشی مانند یبوست و اسهال را کاهش می دهد. همچنین باعث کاهش کلسترول و تری گلیسیرید در خون می گردد. یک رژیم متعادل باید روزانه تقــریبا 30- 20 گرم فیبر را داشته باشد.

فواید فیبر برای بدن:
● به زود سیر شدن و دیر گرسنه شدن کمک می کند. این امر از بیش خواری جلوگیری می کند.
● مقدار قند خون را به وسیله هضم و جذب طولانی، ثابت و تنظیم می کند. پس قند آرام آرام و به مقدار ثابت وارد جریان خون می گردد.
● سلامت روده ها هم با فیبر تضمین می شود.

2- پروتئین :
بدن ما به پروتئین احتیاج دارد. بهترین منابع پروتئین آنهایی هستند که دارای مقدار زیادی پروتئین و مقدار کمی چربی می باشند.

3- چربی :
ما از چربی و روغن می ترسیم. اما مصرف چربی به مقدار مناسب برای بدن لازم می باشد و به طور کلی برای سالم بودن یک امر مهم به حساب می آید. بدن ما از چربی برای ساخت  سلول، عملکرد مغز، چشم، ریه و... استفاده می کند.

اما چربی ها هم 2 نوع می باشند:

● چربی های خوب:
شامل چربی های غیراشباع، امگا 3 و امگا 6 می باشند. این ها برعکس چربی های بد، برای بدن لازم می باشند.

● چربی های بد :
باعث افزایش بیماری ها می شوند. آن ها باعث افزایش LDL( کلسترول بد ) و کاهش HDL(کلسترول خوب) می گردند.


چگونه می توان این چربی های بد را تشخیص داد؟
برچسب های تغذیه ای را نگاه کنید. اگر روی آن ها نوشته شده بود، این ماده غذایی دارای روغن هیدروژنه می باشد، بدانید که دارای چربی های بد است.سیب زمینی سرخ شده ، پیراشکی ، شیرینی ها، بیسکویت، خمیر پیتزا، سُس های غذا و فست فودها همه دارای این چربی های مضر می باشند.

4- ویتامین ها :
این گروه نیز جزو اساسی یک رژیم می باشند، اما آن ها را باید از طریق غذا یا مکمل دریافت کرد و خود به خود ساخته نمی شوند. یک رژیم درست، تمام احتیاجات ویتامینی بدن را تامین می کند، اما برای جوانان، خانم های باردار ، افراد مسن و افراد بیمار مکمل ویتامینی باید داده شود.

 در رژیم متعادل، چه مقدار آب باید نوشید؟
حداقل 2 تا 3 لیوان آب برای انجام فعالیت در بدن لازم می باشد. اما ورزشکاران و یا زنان باردار یا شیرده و یا کسانیکه در منطقه گرمسیر زندگی می کنند ، مطمئنا احتیاج به آب بیشتری دارید. کسانی که دارای وزن زیادی هستند نیز به آب بیشتری نیاز دارند.پس سعی کنید آب بدن خود را تامین کنید تا بدن بتواند به درستی کارهای خود را انجام دهد و احساس خستگی و ضعف نکنید.

از روی علائم زیر می توان فهمید که بدن دچار کم آبی شده است:
        

   ● ادرار پررنگ و کم    

   ● سردرد

   ● گیجی و عدم تعادل 

   ● عدم هوشیاری

تغذیه سالم و ده فرمان طلائی :

تغذیه سالم در عمل کار دشواری است. این سختی، بیشتر مربوط به کنار گذاشتن عادت های  کهنه و شیوه تغذیه نادرست است. تغذیه سالم به معنای صرف نظر کردن از خوردنی های دوست داشتنی و لذیذ نیست. اصل مطلب، رعایت حد و مرز در خوراک است.

1- متنوع بخوریم.
2- در روز چندین بار و به اندازه کافی نان و غلات بخوریم.
3- در مورد سبزیجات اصل پنج بار در روز را فراموش نکنیم. مصرف پنج بار میوه و سبزیجات در روز ایده ال است. بهتر است این محصولات به شکل تازه مصرف شوند یا خیلی کم پخته شده باشند. یک بار از این پنج بار را آب میوه مصرف کنیم.
4- روزانه به اندازه کافی لبنیات و حداقل یک بار در هفته ماهی بخوریم. گوشت و تخم مرغ به اندازه کافی مصرف کنیم.
گوشت به خاطر درصد زیاد آهن و ویتامین های B1 و B6 و B12  اهمیت دارد. مصرف 300 تا 600 گرم در هفته کافیست.
5- چربی کمی مصرف کنیم.
6- در مصرف قند و شکر و نمک صرفه جویی کنیم.
7- به اندازه کافی آب بنوشیم. برای افراد بالغ مصرف حداقـل 5/1 لیتر آب پیشنهاد می شود.
8- خوشمزه و سالم غذا بپزیم. کوتاه بپزیم. با آب کم، چربی کم و حرارت کم بپزیم.
9- آهسته بخوریم و لذت ببریم.
10- به طورمرتب، خود را وزن کنیم و پُر تحرک باشیم.

کدام ماده غذائی با کدام دارو تداخل دارد؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که دارویی را با آب‌میوه، چای یا شیر بخورید، اما نتایج بررسی‌های بسیاری نشان
داده‌اند که مصرف برخی داروها همراه مواد غذایی می‌تواند باعث کاهش اثر دارو یا تشدید عوارض آن شود.

آب گریپ‌فروت و مشکلات قلبی :
مصرف آب گریپ‌فروت با بسیاری از داروها ممنوع است. «گریپ‌فروت» حاوی ترکیب‌هایی است که میزان جذب برخی داروها از جمله داروهای کاهنده چربی خون را از طریق دستگاه گوارش بالا می‌برد. مصرف داروهایی مثل سیمواستاتین با آب گریپ‌فروت می‌تواند باعث افزایش غلظت خونی آن تا 15 برابر و مشکلات عضلانی شود. مصرف داروهای درمانگر سوزش سر دل مثل داروی سیزاپراید هم با این آب‌میوه ممنوع است زیرا می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب شود.
به طور کلی بهتر است تا 2 ساعت قبل از مصرف این داروها آب گریپ‌فروت ننوشید و در صورتی که پزشک برایتان داروها را تجویز کرد، در روز بیش از 250 سی‌سی از این آب‌میوه ننوشید.

کشف علت تداخل گریپ‌فروت با داروها :
به گزارش هلث دی، محققان دریافته‌اند موادی بنام فورانوکومارین‌ها در آب گریپ‌فروت وجود دارد که در صورت مصرف این میوه با برخی داروها اثرات جانبی ایجاد می‌کند. یافته فوق امکان تولید گریپ‌فروتی که فاقد این مواد باشد با افزودن آن‌ها به برخی داروها برای افزایش اثر دارویی‌شان را فراهم می‌سازد. به گفته سرپرست این تحقیق دکتر پل واتکین از دانشگاه کارولینای شمالی تصور بر این بود فلاوونوئیدها که طعم تلخ گریپ‌فروت را سبب می‌شوند باعث تداخل دارویی می‌شوند.
این مطالعه نشان می‌دهد اگر همه این مواد را در میوه باقی گذاشته و تنها گروه فورانوکومارین‌ها را از آن خارج کنید گریپ‌فروت این ویژگی خود را از دست می‌دهد. در این حالت آب گریپ‌فروت مانند آب پرتقال می‌شود و این کاملاً روشن می‌سازد که مواد فوق جزء فعال این آب میوه هستند.
تأثیر شیرین‌بیان به علت داشتن ترکیبات خاصی که دارد و با مهار سدیم و دفع پتاسیم، فشارخون را بالا می‌برد. به همین دلیل، مصرف آن عوارض ثانویه کورتون‌ها (مثل پوکی استخوان، ورم و آب سیاه) را بالا می‌برد

ضددردهای غیر مخدر و کافئین :

کافئین موجود در قهوه، چای یا نوشیدنی‌های کولادار میزان جذب استامینوفن را افزایش می‌دهد و دوز بالای این ترکیب باعث آسیب‌های کبدی می‌شود. مصرف برخی داروها با نوشیدنی‌های کافئین‌دار نیز می‌تواند علایمی مانند لرزش، تعریق و لکنت در فرد ایجاد کند. مثلاً هرگز نباید داروهای ضدآسم مثل تئوفیلین را با نوشیدنی‌های حاوی کافئین خورد.

به طور کلی اگر دارو مصرف می‌کنید، خوردن چای، قهوه و نوشیدنی‌های کولادار را به یک فنجان تا یک لیوان در روز کاهش دهید و بین ساعت‌های مصرف دارو و این نوشیدنی‌ها فاصله‌ای طولانی در نظر بگیرید.


داروهای ضدافسردگی و پنیر :

داروهای ضدافسردگی با هیچ یک از انواع پنیرها سازگاری ندارند. برخی از پنیرها از جمله موزارلا حاوی ترکیبی شیمیایی به نام «تیرامین» هستند. مصرف زیاد تیرامین با داروهای ضدافسردگی یا آنتی‌بیوتیک‌هایی مثل لینزولید که هنگام ابتلا به عفونت‌های شدید ریوی و پوستی تجویز می‌شوند، می‌تواند باعث افزایش شدید فشارخون شود.
پس اگر تحت درمان با داروهای ضدافسردگی یا آنتی‌بیوتیک هستید، مصرف پنیر را کاهش دهید. فراموش نکنید سس‌سویا و ماءالشعیر هم سرشار از تیرامین هستند.


داروهای ضدانعقاد خون و بروکلی :
مصرف بروکلی و کلم برای کسانی که تحت درمان با داروهای ضدانعقاد خوراکی مثل «وارفارین» هستند، ممنوع است چون این سبزی‌ها حاوی ویتامین K هستند که آثار ضدانعقادی را کاهش می‌دهند.
اگر فردی که داروهای ضدانعقادی مصرف می‌کند، بروکلی یا کلم بخورد، احتمال شکل‌گیری لخته‌های خونی در او وجود دارد. این مواد غذایی میزان تأثیر استامینوفن را که برای تسکین درد و کاهش تب تجویز می‌شود، پایین می‌آورند. اسفناج، آووکادو و کاهو نیز منابع ویتامین K  هستند.


شیر و آنتی‌بیوتیک‌ها :
نوشیدن شیر همراه برخی داروها به پوست و مجاری ادراری آسیب می‌زند زیرا کلسیم شیر تأثیر برخی داروها به خصوص آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای مقابله با عفونت‌های پوستی و ادراری تجویز می‌شوند را کاهش می‌دهد. اگر پزشک برای درمان بیماری پوستی شما آنتی‌بیوتیک «تتراسایکلین» یا آنتی‌بیوتیک‌های مورد استفاده در عفونت‌های مجاری ادراری تجویز کرده است، آن را همراه شیر یا بلافاصله بعد از مصرف شیر نخورید. شیر حتی می‌تواند اثر آسپیرین را هم کاهش دهد زیرا مصرف زیاد آن میزان اسیدیته ادرار را تغییر می‌دهد و باعث دفع بیشتر دارو می‌شود. بهتر است بین مصرف محصولات لبنی به خصوص شیر و این داروها 2 ساعت فاصله بیندازید.

داروهای ضدفشارخون و شیرین‌بیان :
تأثیر شیرین‌بیان به علت داشتن ترکیبات خاصی که دارد و با مهار سدیم و دفع پتاسیم، فشارخون را بالا می‌برد. به همین دلیل، مصرف آن عوارض ثانویه کورتون‌ها (مثل پوکی استخوان، ورم و آب سیاه) را بالا می‌برد. مصرف این دارو با ادرارآورها نیز ممنوع است زیرا باعث دفع پتاسیم می‌شود و کمبود پتاسیم عامل بروز مشکلاتی در ریتم ضربان قلب خواهد شد.
توصیه می‌شود اگر تحت درمان‌های دارویی هستید، بیش از 10 گرم گیاه شیرین‌بیان به شکل پاستیل، شکلات و چای یا سایر نوشیدنی‌ها، مصرف نکنید.
اقدام بعد، مطالعه دقیق دستورالعمل موجود در بسته‌بندی داروست و بهترین کار این است که در هر صورت داروها را فقط با آب ساده بخورید. فراموش نکنید هرگز چند دارو و حتی مکمل‌ها را هم نباید با یکدیگر مصرف کرد. مخلوط کردن مواد داخل کپسول‌ها نیز جز با تجویز پزشک کار صحیحی نیست.

 داروهایی که جذب غذا را کم می کنند :

اثر دارو بر میزان جذب مواد غذایی از اهمیت بیشتری نسبت به اثر دارو، روی میزان مصرف غذا برخوردار است، زیرا در صورتی كه میزان مصرف غذا توسط بیمار تغییر كند، خود بیمار متوجه آن می ‌شود و در صدد رفع آن بر می‌ آید، اما وقتی شخصی به میزان كافی غذا مصرف كند، ولی این غذا در دستگاه گوارش او جذب نشود، تا موقع ظهور علائم كمبود آن ماده مغذی، متوجه مشکل نمی ‌شود. از آن جا كه اكثر داروها و مواد غذایی از روده كوچك جذب می ‌شوند، از این رو تداخل غذا و دارو در این قسمت از بدن شایع است. این تداخلات به نوع و مقدار دارو، غذای مصرفی، زمان مصرف غذا، وجود بیماری و سوء تغذیه ارتباط دارد.


داروها به 4 طریق بر جذب مواد غذایی تاثیر می‌ گذارند:

* تغییر زمان توقف غذا در دستگاه گوارش :
از این دسته داروها می ‌توان ملین ‌ها و مسهل ‌ها را نام برد كه با كاهش زمان توقف غذا در دستگاه گوارش ، باعث از دست رفتن موادی مانند كلسیم و پتاسیم می‌ شوند. گاهی خود دارو نیست كه باعث اسهال می ‌شود، بلكه مواد جانبی كه در فراورده‌ های دارویی وجود دارند، باعث این عارضه می ‌شوند، مانند ماده ی سوربیتول كه معمولا به داروها اضافه می ‌شود تا پایداری آن‌ ها را افزایش دهد (مثلا این ماده در داروی الگزیر تئوفیلین وجود دارد) و مصرف زیاد این فراورده‌ باعث اسهال در بیمار می‌ شود.

* تاثیر بر فعالیت اسیدهای صفراوی دستگاه گوارش :
داروهایی مانند كلستیرامین و كلوفیبرات كه برای كاهش كلسترول خون استفاده می ‌شوند، روی فعالیت اسیدهای صفراوی اثر گذاشته و به دنبال آن جذب چربی ‌ها و ویتامین‌ های محلول در چربی مختل می‌ شود.
 * تغییر اسیدیته( PH)  دستگاه گوارش :
این داروها با تغییر اسیدیته دستگاه گوارش، جذب مواد غذایی را تغییر می‌ دهند، مثلاسایمیتیدین كه برای زخم معده و اثنی عشر مصرف می ‌شود، با كاهش ترشح اسید معده باعث اختلال در جذب ویتامین B12 و آهن از غذاها می‌ شود و مصرف طولانی مدت آن می ‌تواند كم خونی به همراه داشته باشد. داروهای آنتی اسید، با تغییر اسیدیته معده و متصل شدن به مواد معدنی، جذب آن‌ ها را مختل می ‌كنند. به طور كلی با کاهش اسیدیته معده در جذب كلسیم، آهن، منیزیم و روی اختلال ایجاد می ‌شود.

* اثر بر روی مخاط دستگاه گوارش :

نمونه ‌ای از این گونه داروها، آسپیرین و داروهای اسیدی دیگری است كه تغییراتی روی مخاط دستگاه گوارش ایجاد می کنند و جذب مواد معدنی به ویژه آهن و كلسیم را تغییر می دهند. نئومایسین و كلشی سین هم از این دسته مواد هستند و جذب چربی‌ ها، نیتروژن، لاكتوز، كلسیم، آهن، سدیم، پتاسیم و ویتامین B12 را دچار اختلال می‌ كنند.

ویتامین ها

  معمولا میوه‌ها و سبزیجات منابع اصلی ویتامین‌ها هستند.ویتامین‌ها ترکیبات آلی هستند که به مقدار خیلی جزئی برای سوخت و ساز مواد غذایی و اعمال حیاتی بدن و رشد و نمو و تندرستی ضرورت دارند. تغذیه ناقص و رژیم غذایی نامناسب سبب کمبود یا فقدان یک یا چند ویتامین می‌شود و به بیماری‌های مختلف مانند بری بری و پلاگر می‌انجامد.

ویتامینها سبب تسهیل دگرگشت (سوخت و ساز بدن)، اسیدهای آمینه، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها می‌شوند و رشد و نمو و ترمیم سلولهای بدن را میسر می‌سازند. برخی از ویتامینها سبب جذب مواد غذایی در روده می‌شوند و بعضی نیز به عنوان کاتالیزور عمل می‌کنند. عمل آنها بر روی بافتهای اپی تلیال و همچنین استخوان بوده و در مجموع هر کدام از آنها از بروز یک عارضه جلوگیری می‌کند.

 نام Vitalamine، یعنی آمینی که حیاتی بوده و برای ادامه زندگی ضرورت دارد، را به موادی که سبب بهبود بیماری بری بری می‌شد و از گروه آمین بوده اطلاق کرد. پس از آنکه معلوم شد بسیاری از ویتامینها از گروه آمین نیستند حرف e از آخر واژه ویتامین حذف و واژه Vitamin مورد قبول واقع شد.

ویتامینها را به دو دسته مهم، شامل ویتامینهای محلول در آب و ویتامینهای محلول در چربی، تقسیم کرده‌اند. ویتامین E، ویتامین K، ویتامین D، ویتامین A را محلول در چربی و ویتامین C و ویتامین‌های گروه B را محلول در آب دانسته‌اند.

علاوه بر مواد معدنی، ویتامینها نیز مورد نیاز بدن هستند؛ زیرا بدون حضور آنها در غذا، سلامتی و تعادل اعضای بدن ناپایدار می‌شود و در اعمال حیاتی اختلالاتی ایجاد می‌گردد و عوارضی بروز می‌کند که گاه منجر به مرگ می‌شود.ویتامین‌ها سوخت و ساز بدن را تنظیم می‌کنند و تنها کمبود یک ویتامین می‌تواند، تمام بدن انسان را به مخاطره اندازد. خوب است بدانید که بیشتر ویتامین‌ها از منابع اصلی طبیعی استخراج می‌شوند. کلمه ویتامین از واژه یونانی ویتا به معنی «زندگی» است.


مقدار مصرف ویتامین‌ها :

گرچه هر ویتامینی به مقدار بسیار اندکی برای رفع نیاز بدن کافی است، ولی باید گفت که نگرانی مردم از کمبود ویتامین، چندان هم بی‌پایه نیست. غذایی که می‌خوریم اگر متنوع باشد، ویتامین‌های ضروری را خود به خود به بدنمان می‌رساند (گویا فقط به استثنای ویتامین د)؛ اما اشکال این است که بسیاری از مردم در انتخاب خوراک خود، عاقلانه رفتار نمی‌کنند؛ یعنی رعایت نمی‌کنند که غذایشان متنوع باشد. همچنین از غذاهای اساسی و مهمی که ویتامین‌ها را برایشان تأمین کند، غافلند. به چنین افرادی باید مقداری ویتامین اضافی بخورانیم تا جبران کمبودشان بشود. بسیاری از ویتامین‌ها قابل ذخیره شدن در بدن نیستند؛ از این‌رو می‌توان گفت که بدن ویتامین‌های افزون بر نیاز خود را به راحتی دفع می‌کند.

با این وصف اگر بخواهیم پیوسته یک یا چند ویتامین خاص را به افراط وارد بدن بکنیم، کاری زیان‌بخش خواهد بود. این گفته به ویژه درباره ویتامین آ و ویتامین د کاملاً صحت دارد. پس نباید دایما از کپسول یا شربت ویتامین آ و ویتامین د استفاده کرد.

چه غذاهایی چه ویتامین‌هایی را فراهم می‌آورند؟

اکنون نگاهی سریع به خواص ویتامین‌ها و غذاهایی که آن‌ها را برایمان تأمین می‌کنند، خواهیم افکند. ویتامین «آ» برای سلامت چشم، پوست، دندان و استخوان‌ها مفید است. آن را می‌توان از تره‌بار سبز و برگ‌دار، تره‌بار زرد، میوه‌ها، تخم‌مرغ، جگر و کره به‌دست آورد.

ویتامین «ب ـ ۱» برای دستگاه گوارش و اعصاب مفید است و مانع پیدایش برخی بیماری‌ها می‌شود. آن را در نان کامل، جبوبات و جگر خواهید یافت.

ویتامین «ب ـ ۲» در شیر، تخم‌مرغ، سبزیجات و گوشت بی‌چربی یافت می‌شود.

ویتامین «ث» مدد بخش بافت‌ها، استخوان‌ها و دندان‌هاست و در میوه‌های ترش، گوجه‌فرنگی و کدوی خام وجود دارد.


 انواع ویتامین  :

• ویتامین آ
• ویتامین ث
• ویتامین دی
• ویتامین ای
• ویتامین کا
• ویتامین اف ۱
• انواع ویتامین‌های گروه ب:
• ویتامین ب۱ یا تیامین ویتامین
• ویتامین ب۲ یا ریبوفلاوین
• ویتامین ب۳ یا نیاسین
• ویتامین ب۵ یا نیکوتینامید
• ویتامین ب۶ یا پیریدوکسین
• ویتامین ب۹ یا اسید فولیک
• ویتامین ب۱۲ یا کوبالامین

رژیم نرم

رژیم نرم به آن دسته از مواد غذایی گفته میشود که به راحتی جویده و بلعیده شوند و حاوی فیبر کم نیز باشند. این رژیم در مواردی به کار میرود که بیمار دچار مشکلات معدی-روده ای بوده و یا به دلیلی مثل نداشتن دندان، شکستگی فک ، جراحی سر و گردن و دهان یادلایل دیگر ، در جویدن غذا مشکل دارد.
در این رژیم موادغذایی به صورت آب پز و گاهی به شکل پوره تهیه میشوند.مصرف مواد غذایی که حاوی فیبر هستند مانند سبزیها و میوه های خام و سبوس غلات و پوسته حبوبات و غذاهای سرخ شده،ادویه ها،چاشنی های تند و مواد محرک مجاز نمیباشد.ولی میتوان سبزی و میوه های پخته ، نان بدون سبوس،آرد غلات بدون سبوس را مصرف کرد. همچنین برای سوپ و پوره میتوان از گوشتهای تازه استفاده نمود. برای افزایش انرژی میتوان کره یا خامه را به غذا اضافه نمود.
با افزودن شیرخشک و تخم مرغ آب پز له شده نیز میتوان پروتئین رژیم را افزایش داد. استفاده از شیر در این رژیم هم باعث افزایش پروتئین شده و هم حالت خمیری و نرم به غذا میدهد که راحت تر جویده شود. شیر برنج و فرنی از غذاهای مناسب در رژیم نرم هستند.

نکته : مواد غذایی در حجم کم ولی در دفعات متعدد مصرف شوند.

رژیم مایعات

اولین وعده غذایی بیمار پس از عمل جراحی و در شروع تغذیه دهانی،مایعات صاف و بعد از ان مایعات کامل میباشد.بیمارانی که تحت عمل جراحی فک و صورت قرار گرفته یا دچار التهاب معده هستند ، برای مدتی از این رژیمها استفاده میکنند.همچنین گاهی در تنگی مری یا گرفتگی در دستگاه گوارش نیز از این رژیم استفاده میشود. (1)
از آنجاییکه رژیم مایعات از نظر کالری و تمام مواد مغذی ناکافی است لذا فقط برای مدت کوتاهی باید استفاده شود. در این دو رژیم از مواد غذایی استفاده میکنیم که در دمای معمولی اتاق به شکل مایع میباشند و البته رژیم مایعات صاف  حتی الامکان فاقد چربی و فیبر بوده ولی در رژیم مایعات کامل میتوان مقداری چربی و یا منابع فیبر نرم و له شده استفاده کرد. مواد غذایی که در رژیم مایعات صاف میتوان استفاده کرد شامل آب گوشت و سوپ گوشت یا سوپ مرغ بدون چربی صاف شده ، اب میوه صاف شده ، چای ،قند، شکر و عسل میباشد.باید دقت نمود که از اب میوه صاف نشده، آب آلو، شیر و ادویه جات در رژیم مایعات صاف استفاده نشود.

مواد غذایی که در رژیم مایعات کامل میتوان استفاده کرد علاوه بر موارد بالا  شامل شیر،ماست ،فرنی ،انواع آب میوه ها، سوپهای تهیه شده از گوشت  تازه ،حبوبات یا غلات و سبزیها میباشد.این سوپها پس از آماده شدن باید صاف شوند و سپس مصرف شوند.


برای تهیه رژیم مایعات از این جدول  میتوانید کمک بگیرید.

تذکر :
 1-باید دقت شود که مایعات تدریجی و با حجم کم وارد  برنامه غذایی بیمار شوند  و  به  تدریج حجم مایعات هر وعده را افزایش داده و  فاصله  وعده ها را زیادتر کرد.


2-برای افزایش  انرژی، میتوان کره  یا شکر را برحسب  نوع مایعات مورد استفاده ، به کار برد.


3-برای افزایش پروتئین میتوان از شیر خشک استفاده نمود.


4-از مصرف تخم مرغ خام در رژیم مایعات اکیدا خودداری شود.
 

رژیم پر پروتئین – پر کالری

رژیمی که حاوی مقدار کافی پروتئین باشد.در بهبودی سریع زخمها و افزایش مقاومت بدن تاثیر به سزایی دارد و همچنین از اثر سمی مواد بیهوشی رو کبد جلوگیری میکند (6). به طور کلی یک فرد معمولی روزانه به 0.8 تا 1 گرم پروتئین به ازاء هر کیلوگرم وزن بدن خود نیاز دارد. بعنوان مثال مردی 25 الی 55 ساله با وزن 70 کیلوگرم و قد حدود 175  سانتی متر ، در روز نیاز  به 56 الی 70 گرم پروتئین دارد. از طرفی میدانیم مقدار پروتئین در 30 گرم گوشت یا یک تخم مرغ  متوسط و یا نیم لیوان حبوبات پخته 7 گرم میباشد . همچنین هر لیوان شیر یا ماست 8 گرم پروتئین دارد.بنابراین با ترکیبی از منابع فوق الذکر و سایر منابع پروتئینی میتوانیم به 56 الی 70 گرم پروتئین مورد نیاز فرد معمولی برسیم.
لیکن در برخی افراد به دلایل گوناگون نیاز به پروتئین افزایش میابد. از آنجاکه پروتئین برای ساخت عضلات، ترمیم و بازسازی جراحات و آسیب دیدگی ها ، استحکام دیواره عروق خونی، افزایش قدرت سیستم دفاعی بدن و همینطور ساخت بسیاری از آنزیمها مورد نیاز میباشد  لذا طبیعی است که رژیم پر پروتئین در بیمارانی توصیه شود که به دلایل مختلف ، بافت عضلانی بدن آنها در حال تحلیل بوده  یا بیمار به علت سانحه یا اعمال جراحی وسیع دچار آسیب دیدگی و یا جراحت های بزرگ شده و یا به یکی از  بیماریهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مبتلا گشته است .در این حالت برای پیشگیری از تحلیل عضلانی و بازسازی عضلات و نیز ترمیم سریعتر جراحات ، نیاز به پروتئین افزایش می یابد.
به عنوان مثال در فرد یاد شده ، نیاز پروتئین ممکن است به 105 یا 110 گرم در روز نیز برسد.

موارد کاربرد رژیم پر پروتئین:
رژیم پر پروتئین در بسیاری از سرطان ها،سوختگی ها و انواع جراحات بزرگ و اسیب دیدگی های ناشی از سانحه یا اعمال جراحی به کارمیرود. همچنین در بیماری ایدز که سیستم ایمنی بدن را ضعیف میکند و بیماری فیبروز کیستیک که یک بیماری ارثی در کودکان است و منجر به سوء تغذیه و توقف در رشد میشود،این رژیم توصیه میشود.

مشخصات رژیم پر پروتئین :
منابع عمده پروتئین ها شامل گوشت ، مرغ،ماهی،تخم مرغ، شیر و لبنیات ، حبوبات ، سویا ، کنجد و مغزهایی مثل بادام و پسته و فندق میباشند. ازآنجاییکه به دلیل گنجایش محدود معده ، در هر وعده غذایی فقط حجم معینی غذا میتوان استفاده نمود( به ویژه اینکه در بیماران بستری ، عمدتا اشتها کاهش می یابد و دریافت  غذا از حد معمول هم کمتر میشود) لذا بایستی از مواردی  استفاده کرد که بدون افزایش حجم ،پروتئین غذا افزایش یابد. در ادامه به چند راهکار در جهت افزایش پروتئین غذاها بدون  افزودن بیش از حد حجم آن اشاره می نمایم :

1-شیرخشک :
با افزدون سه پیمانه شیر خشک به غذاهایی مثل شیر ،شیر برنج ،سوپ،پوره سیب زمینی و یا انواع سس،8 گرم به مقدار پروتئین آن اضافه میگردد.

2-پنیر پیتزا:
اضافه نمودن پنیر پیتزا به انواع سبزی،ساندیچ ،تخم مرغ، سوپ و پوره  سیب زمینی مقدار قابل توجهی به پروتئین دریافتی می افزاید.

3-تخم مرغ :
با افزودن هر عدد سفیده تخم مرغ رنده شده به خورش،سالاد ، سوپ و پوره سیب زمینی، حدود 7 گرم پروتئین بیشتر به بدن  بیمار میرسد.

4-مغزها:
چنانچه مخلوطی از مغزهای گردو،پسته ، فندق،بادام و بادام زمینی  آسیاب شود، میتوان با اضافه نمودن چند قاشق از آن ،پروتئین غذاهایی از قبیل شیر،ماست، خورش ها و سوپ ها را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

5-گوشت :
با افزایش گوشت چرخ کرده به سوپ یا املت میتوان به مقدار پروتئین دریافتی افزود.

علاوه بر مواردی که برای دریافت بیشتر پروتئین ذکر شد،در صورت نیاز بویژه برای کودکان بیمار،انرژی غذا را نیز با استفاده از مواد زیر میتوانیم افزایش دهیم :

1-کره :
افزودن هر قاشق غذاخوری کره به سوپ،برنج ، گوشت قرمز ،مرغ ، ماهی و یا پوره سیب زمینی، حدود 130 کیلوکالری به انرژی غذا می افزاید.

2-سس مایونز:
چنانچه یک قاشق غذاخوری سس مایونز را به گوشت،مرغ ، ماهی ، تخم مرغ و یا پوره سیب زمینی اضافه کنیم حدود 120 کیلوکالری انرژی دریافتی بیشتر میشود.

3-لبنیات  پرچرب:
استفاده از شیر و ماست پرچرب  یا خامه ای به چای شیر و ماست معمولی، یک و نیم برابر انرژی به بدن میرساند.

4-شکر و عسل:
هر قاشق غذاخوری شکر یا عسل 60 کیلوکالری انرژی به غذاهایی مثل شیر یا ماست یا آبمیوه می افزاید.

در پایان این مبحث یادآوری مینمایم  که مواد بالا  باید حتما با در نظر گرفتن شرایط بیمار به غذای وی افزوده گردد تا دچار حساسیت یا عوارض ناخواسته نگردد.

رژیم پر فیبر

فیبرها بخشی از گیاهان هستد که توسط آنزیمهای موجود در دستگاه گوارش انسان قابل هضم نمیباشد. فیبرهای غذایی فواید زیادی برای حفظ سلامتی انسان وجلوگیری از بیماریها دارند و به همین جهت امروزه نقش به سزایی در رژیمهای درمانی و پزشکی ایفا میکنند.البته باید توجه داشت که استفاده از فیبرها فقط برای بیماران یا بیماریهای خاص توصیه نمیشود و تمام  افراد باید روزانه به مقدار لازم از فیبرها استفاده نمایند. فیبرهای غذایی در میوه جات ،سبزیجات ، بقولات و دانه های کامل  یافت میشوند. فیبرهای خوراکی به دو دسته محلول در آب و نا محلول در آب تقسیم بندی میشوند. فیبرهای نامحلول در آب مثل  سبوس گندم سبب افزایش حجم مدفوع و در نتیجه کاهش زمان تخلیه روده میشوند و فیبرهای محلول مانند میوه ها و حبوبات در کنترل قند خون و پایین آوردن چربی های خون موثر هستند. تحقیقات نشان داده است که فیبرها به دلیل تسریع در عمل دفع  باعث کاهش بسیاری از بیماریهای دستگاه گوارش از جمله سرطان روده میشوند.به همین دلیل در مناطقی از جهان مثل سواحل دریای مدیترانه که میوه ها و سبزی ها در رژیم آنها بوفور دیده میشود بیماریهای قلبی ،عروقی و سرطان های دستگاه گوارش کمتر میباشد.
نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که منابع غذایی حیوانی مثل گوشتها یا لبنیات فاقد فیبر میباشند.

موارد کاربرد رژیم پر فیبر :

با مطالعه نکاتی که در  بالا به آنها اشاره شد پی می برید که رژیم پر فیبر در پیشگیری یا درمان برخی انواع سرطان ها ، کلسترول بالای خون و بیماریهای قلبی عروقی و تنظیم قند خون در افراد دیابتی تجویز میشود. ولی عمومی ترین دلیل تجویز این رژیم توسط پزشک،پیشگیری یا درمان یبوست مخصوصا در افرادی که بدلیل عدم تحرک ممکن است دچار یبوست شوند ، میباشد.

از طرف دیگر گاهی به دلایل مختلف و مهمترین دلیل یبوست مزمن، فشار داخل روده برای مدت طولانی افزایش میابد که  منجر به ایجاد کیسه های مدور فتق مانند در دیوار مخاطر روده بزرگ میشود.این بیماری را دیورتیکولوز می نامند. چنانچه این کیسه ها به دلیل تجمع باکتری ها و سایر مواد ، ملتهب و عفونی شوند، بیماری دیورتیکولیت به وجود می آید. در بیماری دیورتیکولوز  به منظور افزایش حجم مدفوع و در نتیجه دفع بهتر و راحت تر و پیشگیری از التهاب کیسه های مذکور ، رژیم پر فیبر توصیه میشود ولی چنانچه  دیورتیکولیت بوجود آمده باشد برعکس از رژیم پرفیبر باید پرهیز نمود (1) تشخیص این نکته با پزشک معالج  میباشد.

مشخصات رژیم پر فیبر :
زمانی که صحبت از رژیم پر فیبر میشود منظور برنامه غذایی است که روزانه میزان 25 تا 35 گرم فیبر را به بدن برساند که از راه افزایش مصرف غلات سبوس دار،سبزیها ، میوه ها و حبوبات تامین میشود. چنانچه فردی روزانه از 5 واحد سبزیجات، 3 واحد میوه جات و 6 الی 11 واحد نان و غلات  کامل استفاده نماید میتوان مطمئن بود که این مقدار فیبر را دریافت نموده است.برخی سبزیجاتی که دارای مقدار زیادی فیبر میباشند شامل  لوبیا ، کلم ، هویج،نخود ، بادمجان ، کلم پیچ ، چغندر، قارچ ، کدو تنبل، نخود فرنگی،فلفل ، ریواس و اسفناج هستند که از این مواد در رژیم پر فیبر بیشتر استفاده میشود. نکته ای که باید متذکر شوم این است که مقدار فیبر باید  به تدریج در رژیم بیمار افزایش یابد تا از ایجاد علائمی مثل دل درد و نفخ جلوگیری شود

لازم به ذکر است که هر واحد سبزی معادل نیم لیوان  سبزیجات پخته یا یک لیوان سبزیجات خام و یا یک عدد از  سبزیجاتی مثل کد یا گوجه فرنگی میباشد . همچنین هر واحد  میوه معادل یک سیب ، گلابی ، پرتقال ، هلو یا دو عدد نارنگی یا 3 عدد زردآلو یا نیم لیوان انگور، گیلاس ،توت و یا یک برش 300گرمی طالبی و هندوانه میباشد.یک واحد نان و غلات  نیزمعادل 30 گرم نان یا نیم لیوان غلات کامل میباشد.

مقدار فیبر در غذاهای مختلف 1

جدول 5 - میوه ها

تذکر :
● بیشترین مقدار فیبر سیب زمینی ، میوه ها و سبزیجات در پوست آنها جای دارد ولی متاسفانه مردم اغلب آنها را دور میریزند. برای اینکه حداکثر استفاده از فیبر شود ، حتی الامکان میوه ها و سبزیجاتی مانند سیب،سیب زمینی و کدو و ... را پس از شستشوی کامل با پوست بخورید.

● وقتیکه سبزیجاتی نظیر شوید ، جعفری و ... را برای خوردن تهیه میکنید ساقه های آنها را دور نریزید. فیبر موجود در ساقه ها بیشتر از سایر قسمتها است.

● میوه ها و سبزیهایی که خیلی رسیده باشند فیبر کمتری دارند،از طرف دیگر میوه ها و سبزیهای تازه نیز در مقایسه با انواع کهنه و مانده دارای فیبر بیشتری هستند.

● نانی که با آرد بدون سبوس درست شده است و همچنین برنج سفید شده مقدار خیلی کمی فیبر دارند.بنابراین در رژیم غذایی  پرفیبر بهتر است از نان با ارد کامل مثل سنگک و در صورت امکان برنج قهوه ای استفاده کنید. برنج قهوه ای برنجی است که یکبار آسیاب شده و فقط پوسته خارجی آن جدا شده است . ولی برنج سفید دو بار اسیاب شده و پوسته دوم آن نیز حذف شده است .

● مجددا متذکر میشوم به منظور جلوگیری از اسهال، دل پیچه و نفخ معده ، مواد غذایی پر فیبر به تدریج وارد برنامه غذایی بیمار شوند تا تحمل دستگاه گوارش نسبت به فیبر بیشتر شود.

رژیم کم فیبر

گاهی به دلیل برخی بیماریها پزشک تشخیص میدهد که حرکات دستگاه گوارش یا حجم مدفوع بیمار بایدکاهش یابد،در چنین شرایطی است که رزیم کم فیبر توصیه میشود.

موارد کاربرد رژیم کم فیبر  :
1-چنانچه قسمتی از دستگاه گوارش تحت عمل جراحی قرار گرفته باشد برای جلوگیری از آزردگی محل جراحت یا ناحیه عمل شده،تا مدتی از رژیم کم فیبر استفاده میشود.
2-بعضی از بیماریها ممکن است باعث تنگی قسمت از لوله گوارش شوند.در این شرایط جهت جلوگیری از انسداد کامل مجرا، از رژیم کم فیبر استفاده میشود.
3-دربیماری دیورتیکولیت (در مورد این بیماری در قسمت رژیم پرفیبر توضیح داده شد)
4-هنگامی که بیمار دچاراسهال شدید شده باشد.
5-در شرایط و بیماریهای دیگر بنا به تشخیص جراح

مشخصات رژیم کم فیبر  :
در این رژیم میزان فیبر به کمتر از 10 گرم در روز میرسد. برای کنترل و جلوگیری از افزایش بیش از مقدار توصیه شده میتوانید از جدولی که در قسمت پیشین ارائه شد کمک  بگیرید. همانگونه که میبینید مصرف اکثر  میوه جات و سبزیجات ، مخصوصات به صورت خام محدود میشود و در مقابل میتوانید غذاهایی نظیر تخم مرغ،نان سفید، کره ، گوشت چرخ شده ، ماهی،مرغ و یا لبنیات در تهیه غذاها استفاده کنید . لازم به یادآوری است که بین فیبر و باقی مانده تفاوت وجود دارد. بعضی غذاها مثل شیر  فاقد فیبر هستند ولی  باقیمانده غذایی زیادی دارند.

تذکر :
1-توصیه میشود مواد غذایی در تعداد  وعده های بیشتر و حجم کمتر در اختیار بیمار قرار گیرد

رژیم دیابتی

یکی از مهمترین توصیه ها در مورد بیماران دیابتی افزایش دفعات غذا خوردن و کاهش حجم هر وعده است. این توصیه  مخصوصا در افرادیکه از انسولین استفاده میکنند باید جدی گرفته شود.  به این ترتیب افراد دیابتی علاوه بر سه وعده اصلی به تعدادی میان وعده  به خصوص میان وعده پیش از خواب احتیاج  دارند .

اساس رژیمهای دیابتی بر این اصول استوار است  :


1-مصرف بیشتر سبزیجات و سالادها :
بطور کلی افراد دیابتی هرچه مقدار بیشتری از منابع فیبری  استفاده کنند ، موفقیت بیشتری در در کنترل قند خون خود بدست می آورند. به همین دلیل استفاده از سبزیجاتی مثل کدو،کاهو، کلم، کرفس ، اسفناج، لوبیا  سبز، خیار ، گوجه فرنگی، ریحان ، جعفری، تره و ... توصیه میشود. این سبزیجات را میتوان در  کنار غذا بصورت سالاد  و یا مخلوط با برنج مثل استانبولی و یا با  ماست مثل ماست و کدو و ماست و خیار برای بیمار فراهم کرد.

2-مصرف متعادل میوه ها ، حبوبات و غلات کامل :
میوه ها به تعداد 3 عدد در روز توصیه میشوند، لیکن مصرف  این تعداد میوه در یک نوبت مجاز نیست، همچنین میوه هایی مثل سیب و گلابی اگر به خوبی شستشو شوند بهتر است که با پوست مصرف گردند.
حبوبات و غلات کامل نیز به دلیل وجود فیبر زیاد به کنترل قند خون کمک میکنند. در وعده هایی که برای بیماران عادی از غلات بدون سبوس مثل برنج استفاده میشود ، بهتر است برای بیماران دیابتی  مخلوطی از برنج و لوبیا سبز و هویج یا برنج و حبوبات استفاده  گردد.مخصوصا نخود و عدس به همراه غذا برای افراد دیابتی ( به دلیل نمایه گلایسمی پایین) مفید می باشند.
 

3-اجتناب از مصرف قندهای ساده :
آنچه که برای بیمار دیابتی خیلی حائز اهمیت است ، عدم مصرف  قندهای ساده مثل قند و شکر ، کیک و شیرینی، نوشابه و آبمیوه ، عسل و مربا و بستنی میباشد. اگر در بین بیماران عادی بسکویت یا کیک یا آبمیوه به عنوان میان وعده یا چاشت توزیع میشود برای بیمار دیابتی باید میوه تازه در نظر گرفت.


4-محدودیت در مصرف چربی ها :
برای افراد دیابتی محدودیتهایی هم در باره مصرف چربی باید در نظر گرفت. بدین ترتیب که از سرخ کردنی های کمتری استفاده کرد. در تهیه غذای آنها مصرف روغن را به حداقل  رساند و همان مقدار کم روغن نیز از روغن های مایع مثل روغن زیتون، آفتاب گردان ، ذرت و ... باشد. همچنین در مصرف کره ، لبنیات پرچرب  و سس مایونز نیز نباید زیاده روی نمایند. در مصرف گوشت نیز ، اولویت با گوشت ماهی و مرغ به صورت آب پز یا بخارپز میباشد.

5-پرهیز از مصرف مواد غذایی با سدیم بالا :
مواد غذایی که دارای سدیم بالایی هستند مثل سوسیس،کالباس ،غذاهای کنسروی ، چیپس ، پفک و خیارشور برای افراد دیابتی  مجاز نمیباشد . مصرف نمک نیز در افراد دیابتی باید مقداری کمتر از افراد معمولی باشد.

رژیم اولسری

بیمارانی که مبتلا به اولسر یا زخم معده هستندعلاوه بر اینکه از درد معده رنج میبرند ممکن است دچار علائمی مثل نداشتن اشتها، کاهش وزن ، حالت تهوع ، استفراغ و ترش کردن نیز باشند.
برای کاهش درد باید مواد غذایی که باعث ایجاد درد و ناراحتی در بیمار میشود حذف شوند. این غذاها عموما شامل غذاهای خشک و خشن و پر فیبر،  غذاهای خیلی چرب و سرخ کرده و غذاهای نفاخ میباشند.
باید بیمار را تشویق کرد که از مصرف حجم زیاد غذا مخصوصا پیش از خواب خود داری کند.همچنین تند غذا خوردن و نجویدن کامل غذا درد و ناراحتی را بیشتر میکند. ادویه جات تند،سس های چرب ، سیر، نوشابه های گازدار، قهوه  و غذاهای پرچرب از رژیم غذایی بیمار حذف شوند. گوشتهای سفید مثل مرغ  و ماهی آبپز، جایگزین گوشت قرمز شوند.
از طرفی عسل و موز که باعث التیام زخم گوارشی میشوند و  شیر که باعث خنثی شدن اسید معده است در رژیم این بیماران گنجانده شود (8)
تخم مرغ آبپز،نان سفید (بدون سبوس) ، پوره سیب زمینی و پوره گوشت توصیه میشود.از غذاهای کم فیبر و نرم و البته با پروتئین بالا که توضیحات آن در صفحات قبل داده شد استفاده شود.

تغذیه با لوله ( گاواژ)

تعریف: گاهی به دلایل مختلف بیمار قادر به دریافت غذا از راه دهان نمیباشد. از این دلایل میتوان به فقدان قدرت بلع ، عدم هوشیاری کامل بیمار، آسیب ناحیه مری  و بی اشتهایی شدید اشاره نمود. در چنین مواقعی با این شرط که دستگاه گوارش فعالیت طبیعی خود را داشته باشد از تغذیه با لوله استفاده میشود. در این روش ، مواد غذایی مورد نیاز بیمار از طریق لوله های مخصوص ، مستقیما وارد معده یا قسمتهای ابتدایی روده باریک میشود. به این روش غذا دادن به بیمار گاواژ میگویند. معمولا عمل گاواژ هر سه ساعت یکبار با مقدار  مشخصی از محلول که ممکن است آماده و تجاری باشد و یا این که در آشپزخانه بیمارستان تهیه شده باشد انجام میشود.
مقدار این محلول در شروع رژیم کم و حدود 50  سی سی در هر دو ساعت میباشد. به مرور و با توجه به تحمل بیمار این  مقدار به 100، 150،200 و 250 سی سی  در 3 ساعت افزایش میابد.

 

  تهیه محلول گاواژ :
دو روش برای تامین محلول گاواژ مورد نیاز بیمار وجود دارد :
1-از فرمولهای تجاری آماده که در داروخانه ها به فروش میرسد استفاده کنیم. این فرمولها از نظر انرژی و پروتئین با یکدیگر تفاوت میکنند.پزشک معالج و کارشناس تغذیه بسته به وضعیت بیمار ، میزان انرژی و پروتئین مورد نیاز، وضعیت دستگاه گوارش بیمار و ناحیه ای که انتهای لوله مخصوص تغذیه قرار گرفته است ، نوع فرمول مورد استفاده را تعیین مینماید. فرمولهای عمومی که در هر میلی لیتر حاوی یک کیلوکالری انرژی میباشند،معمولا توسط بیشتر بیماران تحمل میشوند و در مورد افرادی که نیازمند محدود کردن مایعات میباشند و دچار اختلالات و نارسایی های کلیوی ، قلبی –عروقی و کبدی هستند از محلول هایی استفاده میشود که در هر میلی لیتر  از آن حدود 5/1 تا 2 کیلوکالری انرژی داشته باشد. (9) قابل ذکر  است این روش از نظر اقتصادی برای بیمار هزینه زیادی را در پی دارد.

2-روش کم هزینه تر این است که مواد غذایی مختلف را برحسب نیاز بیمار و شرایط بیماری وی ، توسط مخلوط کن  با یکدیگر ترکیب نماییم. در این روش، کارشناس تغذیه پس از  گرد آوری لازم در مورد بیمار،میزان انرژی ، پروتئین ، چربی ، کربوهیدرات ، ویتامین و املاح مورد نیاز وی را تعیین نموده و سپس مواد غذایی مختلف را که در بر گیرنده این احتیاجات باشد به مسئول آشپزخانه اعلام مینماید. مسئول  تهیه گاواژ نیز موارد اعلام شده را با دستگاه مخلوط کن آماده کرده و در لیوان های یکبار مصرف به اندازه درخواست شده برای بیمار میفرستد.

تذکر:
برای یک نواخت کردن مخلوط 4 تا 5 دقیقه استفاده از  دستگاه ضروری است. ضمنان مخلوط یکنواخت شده را باید از صافی عبور داد تا تکه های درشت و غیر قابل عبور آن جدا گردد. مواد غذایی مختلف که برای تهیه محلول گاواژ استفاده میشود عمدتا شامل گوشت خوب پخته شده یا آب گوشت ، مرغ یا ماهی پخته ، روغن زیتون ، شیر خشک ، شیر پاستوریزه ، میوه جات نرم مثل موز یا آب میوه ها، آب سبزیجات ، آرد  برنج و یا نشاسته ذرت میباشد. البته از مواد یادشده بسته به شرایط بیمار و نوع بیماری وی ، تعدادی حذف و یا با مواد دیگر جایگزین میشوند. به عنوان مثال چنانچه بخواهیم انرژی محلول را افزایش دهیم و بیمار سابقه دیابت نیز نداشته باشد به این ترکیب میتوانیم شکر یا عسل نیز بیافزاییم.
اگر بیمار دچار اسهال شده باشد میتوانیم ماست را جایگزین شیر نموده و روغن را حذف نماییم.

اگر بیمار دچار یبوست شده باشد، علاوه بر روغن  میتوانیم از سبزیجات پخته نرم استفاده کنیم (البته سبزیجات بایستی  توسط مخلوط کن کاملا نرم شوند تا باعث مسدود شدن لوله مخصوص نشوند)

تذکر :
از تخم مرغ خام به دلیل احتمال آلودگی به باکتری سالمونلا نباید در ترکیب گاواژ استفاده کرد.

نکته مهم :
یکی از اشکالات اساسی تهیه محلول گاواژ در آشپزخانه بیمارستان افزایش احتمال آلودگی آن میباشد. منشاء این آلودگی میتواند دستگاه مخلوط کن یا فردی که  مواد را مخلوط میکند باشد. از آنجاییکه در بسیاری از  بیمارستانها ممکن است رژیم گاواژ برای مدت طولانی تهیه نشود لذا مقدار کمی باقیمانده غذایی در سطح دستگاه مخلوط کن میتواند در فاصله بین دو استفاده منجر به تولید و تکثیر عوامل بیماریزا گردد. به همین دلیل فرد مسئول باید دقت زیادی در شستشوی دستگاه قبل و بعد از  استفاده داشته باشد و محل  نگهداری دستگاه نیز باید عاری از آلودگی باشد. همچنین شستشوی دقیق دستها ، قبل از شروع عمل آماده سازی اهمیت زیادی دارد .

از سوی دیگر محلول گاواژ نباید برای استفاده طولانی مدت تهیه شود. بلکه حداکثر برای 24 ساعت تهیه و در شرایط مناسب دمای یخچال با برودت 4 درجه سانتیگراد نگهداری شود 

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در دوشنبه بیستم خرداد ۱۳۹۲ و ساعت 12:21 |

 

کدام غذاها را با هم بخوریم ؟

همه ما بی‌آنکه بدانیم در وعده‌های غذایی‌مان از خوراکی‌ها و ترکیباتی استفاده می‌کنیم که مصرف آنها فواید درمانی و اصلاحی بی‌نظیری دارد؛ به این معنی که مصرف برخی از خوراکی‌ها با چاشنی‌هایی خاص می‌تواند خواص مفید آن غذا یا خوراکی را قوت ببخشد یا عوارض احتمالی موادغذایی را که ناشی از طبع آنهاست

در بدن به حداقل ممکن برساند. حتما تا امروز بارها در میان صحبت‌های مادربزرگ یا مادرتان شنیده‌اید که به‌عنوان مثال ماهی را نباید با دوغ خورد یا حتما باید کباب را با سماق خورد.

در هر یک از این توصیه‌ها که شاید بسیاری از ما به‌سادگی از کنار آنها عبور کنیم یا ناآگاهانه آنها را در زندگی خود پیاده کنیم و آنها را به فرزندان‌مان نیز آموزش دهیم، نکته‌ای نهفته است که برای حفظ سلامت و تندرستی تک‌تک اعضای خانواده ما می‌تواند موثر و کارآمد باشد.

افزایش جذب آهن با ترش‌ترین چاشنی

آبگوشت + ترشی

از زمان‌های بسیار دور ما ایرانی‌ها برای سرو آبگوشت و رنگارنگ شدن سفره غذای‌مان از انواع ترشی‌ها، سبزی خوردن، پیاز و پیازچه استفاده می‌کنیم. به گونه‌ای که این کار به یک عادت غذایی انکارنشدنی نسل‌به‌نسل به خانواده‌های جدید ما منتقل می‌شود. شاید گروه اندکی از ما به خواص مفید و اصلاح‌کننده این ترکیبات غذایی آشنایی داشته باشیم،

اما ناآگاهانه با مصرف این موادغذایی در کنار هم از خواص درمانی آنها بهره‌مند شویم. افرادی که برای سرو آبگوشت سراغ انواع ترشی‌ها می‌روند، به‌این ترتیب میزان جذب آهن موجود در گوشت قرمز و آبگوشت را توسط بدن افزایش می‌دهند.
ضمن اینکه مصرف ترشی با آبگوشت که یک غذای نسبتا سنگین محسوب می‌شود، می‌تواند به هضم بهتر این غذا کمک کند و میزان جذب چربی را در بدن به حداقل خود برساند.

حرارت کبد را کنترل کنید

کاهو + سکنجبین

خانواده‌های بسیاری عصرهای تابستانی دور هم جمع می‌شوند و با خوردن کاهو وسکنجبین به مرور خاطرات قدیمی خود می‌پردازند.

کاهو وسکنجبین نیز از جمله خوراکی‌هایی جدایی‌ناپذیر محسوب می‌شود که همه مادربزرگ‌ها مصرف آن را در روزهای گرم تابستان موجب کاهش حرارت درونی بدن می‌دانند.
کاهو طبع سرد و تر دارد و خوردن آن با سکنجبین که طبعی نزدیک به معتدل دارد به اعتدال طبع کاهو کمک کرده و این دو در مجموع می‌تواند به کاهش حرارت درونی بدن به ویژه کاهش حرارت کبد کمک کند.

ماست چکیده را همیشه به همراه سبزی‌های معطری مثل آویشن، نعناع خشک یا مغز گردو سر سفره یا میز غذای‌تان ببرید.

بهتر است در وعده صبحانه سرشیر و خامه را همراه عسل برای کودکان‌تان سرو کنید.
تعدیل سودا در جریان گردش خون
کشک + بادمجان

تا به حال از خود پرسیده‌اید که چرا به جای خوردن کشک با بادمجان، کشک را با کدو نمی‌خورید! چرا مردم از زمان‌های قدیم این خوراکی طبیعی را با هم و در کنار هم مصرف می‌کردند و چرا قدیمی‌ها هرگز بادمجان سرخ شده را به تنهایی برای وعده غذایی‌شان سرو نمی‌کردند. به این دلیل که آنها اطلاعات بیشتری درباره مزاج و طبع‌شان و همین‌طور خاصیت موادغذایی داشتند.

از آنجا که بادمجان سرخ‌شده به تنهایی موجب تولید سودا در خون می‌شود، مصرف آن به تنهایی توصیه نمی‌شود. تولید سودای اضافه و انباشته شدن آن در خون موجب ابتلا به بیماری‌های پوستی و برخی از اختلال‌های عصبی می‌شود.

از این رو از زمان‌های قدیم به مردم توصیه شده برای متعادل‌کردن طبع بادمجان سرخ شده از کشک استفاده کنند. البته مصرف کشک نیز حالت‌هایی چون سستی و بی‌حسی را به مصرف کننده منتقل می‌کند که در صورتی که با بادمجان مصرف شود این میزان به حداقل می‌رسد.

کنترل و کاهش جذب کلسترول خون با سماق
چلوکباب + سماق

کسی را نمی‌توانید پیدا کنید که بعد از شنیدن نام چلوکباب یاد سماق نیفتد. همه ما ایرانی‌ها عادت داریم که پیش از خوردن کباب روی آن سماق بپاشیم و طعم کباب را با چاشنی سماق زیر دندان‌هایمان مزه‌مزه کنیم. با وجود این تعداد کمی از ما دلیل این همراهی و هماهنگی را می‌دانیم. از آنجا که کباب از جمله غذاهای پرکالری و چرب محسوب می‌شود،

بهتر است هنگام مصرف آن از یک ماده غذایی مصلح مانند سماق نیز استفاده شود. مصرف سماق به همراه کباب چند مزیت دارد که کاهش جذب میزان چربی و کلسترول گوشت چرب را به حداقل می‌رساند و این در حالی اتفاق می‌افتد که هنگام سرو غذا کبابتان را با لایه نازکی از سماق بپوشانید

و بعد آن را میل کنید. علاوه‌بر این، سماق به‌دلیل قابض بودنش موجب بهبود التهاب‌ها یا زخم‌های گوارشی موجود در اندام‌های گوارشی یا مسیر گوارش می‌شود و در عین حال هضم و جذب مواد غذایی را دو چندان می‌کند.

اعتدال مزاجتان را حفظ کنید
خیار + نعناع

وقتی در روزهای تابستانی برای وعده ناهار یا شام آماده می‌شویم ،غالبا روی سفره‌هایمان سبزی‌خوردن، ماست و سالاد اضافه می‌‌کنیم تا با کمک این چاشنی‌های خوشمزه هم سفره‌ای رنگارنگ داشته باشیم و هم از خواص آنها به منظور افزایش جذب آب و فیبر مورد نیاز بدن و کاهش میزان حرارت بدن استفاده کنیم. با کمی دقت می‌بینیم که بسیاری از ما برای تزیین ماست از نعناع یا آویشن استفاده می‌کنیم و این کار را براساس عادت همیشگی‌مان انجام می‌دهیم

و نمی‌دانیم چرا به محض نام بردن از ماست یا ماست و خیار به یاد نعناع یا آویشن می‌افتیم. نعناع طبعی گرم و خشک دارد و پاشیدن مقداری از آن روی ماست که دارای طبعی سرد و تر است، موجب می‌شود تا طبع ماست تعدیل پیدا کند و عوارض ناشی از سردی آن‌ که می‌تواند موجب افزایش احتمال پوکی استخوان، دردهای مفصلی، شب‌ادراری کودکان یا آرتروز در بدن می‌شود

را به حداقل برساند. از طرفی ترکیب کردن ماست با سبزی‌های خشک شده، نعناع یا آویشن می‌تواند رطوبت و سردی ماست را که موجب تشدید سردرد افراد مبتلا به میگرن که بیشتر طبع سرد و تر دارند، تعدیل بخشد.
تقویت قوای درونی در وعده صبحانه
کره + عسل

در دوران کودکی وقتی برای خوردن صبحانه دور سفره جمع می‌شدیم از طرف پدرومادر تشویق به خوردن ساندویج کره و عسل می‌شدیم. بسیاری از ما از خوردن کره طفره می‌رفتیم اما به هر حال مادرمان با ترفندهای مختلف ساندویچ‌های کوچکی از کره عسل را برای ما درست می‌کرد تا ما هر روز صبح، صبحانه‌ای مغذی و پرانرژی بخوریم تا رشد بهتری داشته باشیم.

امروز نیز ما از همین شیوه برای تغذیه فرزندان‌مان استفاده می‌کنیم. اما شاید تعداد کمی از ما بدانیم که چرا سال‌هاست که کره را با عسل می‌خورید و چاشنی دیگری را به جای عسل به کره اضافه نمی‌کنیم. برخلاف دیدگاه مردم، عسل دارای طبع گرم و خشک است.

ترکیب عسل با خامه که سرد و تر است، موجب تعدیل طبع خامه شده و موجب جذب بهتر مواد مغذی موجود در خامه و عسل می‌شود. این ترکیب برای کودکان و نوجوانان در حال رشد و بزرگسالانی که نیاز به تقویت قوای درونی دارند و به دلیل مشغله و فشار کافی دچار ضعف می‌شوند، توصیه می‌شود. اما افرادی که چاق هستند، بهتر است از خوردن خامه عسل پرهیز کنند.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در سه شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۹۱ و ساعت 20:48 |
 

طبق نتایج یک تحقیق مصرف کلم بروکلی ممکن است عوارض مخرب دیابت را از بین ببرد؛ عوارضی که دیابت بر روی عروق خونی قلب می گذارد. ماده ای به نام سولفورافان در سبزیجات وجود دارد. این ماده تولید آنزیم هایی که از عروق خونی محافظت می نماید را تحریک می کند و منجر به کاهش مولکولهایی می شود که سبب تخریب سلول ها می گردند. سبزیجات خانواده  Brassica پیشتر نیز به عنوان مواد مرتبط با کاهش خطر حملات قلبی و مغزی شناسایی شدند.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در شنبه پانزدهم بهمن ۱۳۹۰ و ساعت 23:4 |

زالزالک گیاهی است از تیره گل سرخیان (در برخی کتاب ها آن را جزء دسته سیبی ها آورده اند) که بیشتر به شکل درختچه است و دارای شاخه های خاردار و گل های سفید، معطر و میوه های زرد و نارنجی می باشد. میوه آن خوراکی است و در اکثر نواحی معتدل می روید. درخت زالزالک به صورت خودرو در گرگان، اراک، کلاردشت، ارومیه، بروجرد، کوهستان های البرز و حتی ناحیه پس قلعه شمال تهران وجود دارد و همچنین در شمال ایران، گونه های وحشی آن به شکل خودرو در جنگل ها می روید و آن را (ولیک) می نامند.

تکثیر آن از طریق تخم و تهیه نهال انجام می پذیرد و در بهار، شکوفه های پرپر صورتی رنگ زیبایی دارد. میوه ای است کوچک حاوی هسته ای سخت.

خواص

1ـ میوه زالزالک بسیار قابض است لذا می توان آن را در موارد اسهال و اسهال خونی خورد، زیرا مقدار زیادی تانن دارد.

2ـ زالزالک دارای کلسیم و مقداری ترشی آلی و پکتین می باشد.

3ـ زالزالک برای تقویت قلب و معده بسیار توصیه شده است.

4ـ زالزالک در مواقع کم خونی و سل اثر نیکو دارد.

5ـ زالزالک از مازو، اسید تارتریک و اسید مالیک برخوردار است. مسلولین و مبتلایان به کم خونی می توانند از آن بهره مند گردند. همین طور است در باره روماتیسمی ها و مبتلایان به ورم روده.

6ـ میوه تازه آن دارای روغن چرب، قندهای گلوکز، فروکتوز، مواد معدنی گوناگون و نیز ویتامین «ث» می باشد.

7ـ در هسته زالزالک، ماده آمیگدالین است که اثر سمی دارد و باید از خوردن آن دوری گزید.

8ـ گل زالزالک اندکی معطر است و قبل از آنکه غنچه اش کاملاً باز شود، برای مصرف داروسازی، می چینند.

9ـ این گل ضد تشنج بوده و حرکات نامنظم قلب را تنظیم می کند. داروی مفید و خاصی بر ضد تپش قلب و ضربان شدید آن است.

10ـ زالزالک، اشتها را زیاد می کند، جهت قطره قطره آمدن ادرار توصیه شده است.

11ـ نوشیدن شربت میوه یاد شده با شکر سرخ برای رفع سردرد شدید فایده دارد.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در یکشنبه سوم مهر ۱۳۹۰ و ساعت 20:38 |

چه مواد غذایى را بهتر است در این ماه، در رژیم غذایى خانواده قرار داد؟

به طور خلاصه توصیه مى شود از مواد غذایى زیر در ماه مبارك رمضان بیشتر استفاده کنید:

در وعده سحرى:

- از غذاهایى كه داراى قندهاى مركب هستند مثل میوه جات بیشتر استفاده شود.

- از غذاهاى حاوى فیبر مثل سبزیجات ومیوه جات بایستى بیشتر استفاده شود.

- از مواد غذایى سرخ شده ، پرچرب و شیرین پرهیز گردد.

- از غلات و حبوبات به میزان دلخواه در غذاى سحرى استفاده گردد.

- مصرف بیش از حد گوشت در سحرى توصیه نمى گردد.

- مصرف آب قبل از شروع سحرى و در بین وعده هاى غذایى توصیه نمى شود.

- مصرف ادویه جات و غذاهایى مثل كله پاچه، سیرابى و... در سحرى توصیه نمى شود.

در وعده افطارى و شام :

سفره افطار

- شروع افطارى بایستى با چند عدد خرما، همراه با كمى آب ولرم یا شیر ولرم باشد.

- سعى شود بین افطارى و شام فاصله ای وجود داشته باشد.

- شروع افطارى همراه با نوشیدنى هاى خنك نباشد، بلكه حتما باید ولرم باشد. سوپ انتخاب خوبی است.

- مصرف بیش از حد مواد غذایى پُرچرب و شیرین در افطار سبب تشنگى و به دنبال آن مصرف زیاد آب مى شود، در نتیجه با كاهش غلظت اسید و آنزیم هاى گوارشى موجب اختلال در هضم و جذب مواد غذایى مى شود.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در یکشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 22:46 |

 

افطار

در ایام ماه مبارک رمضان به دلیل نخوردن غذا در طی روز، باید وزن بدن کاهش یابد، اما بر خلاف انتظار، اکثر افراد چاق دچار افزایش وزن بیشتری می گردند.

نکته اساسی آن است که افراد دارای وزن طبیعی یا اضافه وزن، نباید در ماه رمضان وزن اضافه کنند. در واقع ، ماه رمضان یک فرصت عالی برای کاهش دادن وزن اضافی است.

در مقابل افراد دچار کمبود وزن، نباید اجازه دهند که وزن شان کاهش یابد.

 

توصیه هایی برای ماه رمضان:

* در گرم ترین ساعات روز، در جاهای خنک تر(مثل داخل ساختمان و در سایه) باقی بمانید و

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در یکشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 0:27 |

 

سفره افطار

احتیاجات كالرى در زنان و مردان به چه میزانى است؟

لازم به توضیح است كه در ماه مبارك رمضان، میزان نیاز به كالرى تفاوت چندانى با حالات غیر روزه ندارد. فقط نحوه زمان بندى مصرف مواد غذایى برای آزاد شدن ذخایر چربى فشرده و قدیمى، و جایگزین شدن آنها با بافت های جدید و قابل دسترسى متفاوت است.

میزان كاهش وزن در ماه مبارك رمضان تا چه حدى معمول است؟

........

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در یکشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 0:27 |

 


مصرف میوه یا آب میوه تازه هنگام سحر از تشنگی در طول روز جلوگیری می كند. همچنین برای جبران كمبود میزان آب و املاح بدن در ماه رمضان، می توان از مقداری سوپ یا آش هنگام افطار استفاده كرد.

 مایعات را می توان در مدت زمان افطار تا سحر مورد استفاده قرار داد. در این صورت هنگام سحر ضرورتی وجود ندارد كه از  چند لیوان آب  یا از مقدار زیادی  چای  برای رفع تشنگی در طول روزه داری استفاده كرد.

نباید دسرها و شیرینی ها را که حاوی شكر فراوان هستند، به مقدار زیاد مصرف کرد و بهتر است به جای آنها از خرما و توت که دارای قند طبیعی و همچنین املاح و ویتامین هستند، استفاده نمود.

 روزه داران باید از خوردن غذاهای شور هنگام سحر خودداری كنند، زیرا تشنگی را در طول روز افزایش می دهد،  باید از خوردن غذاهای بسیار سرد یا بسیار گرم و نیز از نوشیدن آب سرد در ابتدای افطار خودداری شود و در صورت رفع تشنگی می توان از آب گرم، چای یا شیر گرم استفاده كرد.

همچنین مصرف زیاد غذاهای ترش و شور، شیر، میوه و سبزیجات خام و برنج نیز در ازدیاد ترشح اسید معده و درنتیجه ایجاد سوزش و درد معده و اثنی عشر دخالت دارند.

مبتلایان به زخم معده و اثنی عشر و ناراحتی روده بهتر است از غذاهایی استفاده كنند كه هضم شان آسان و ساده بوده و باعث نفخ دستگاه گوارش نشود كه از جمله ی این غذاها می توان به غذاهای كبابی و خورشتی، انواع سوپ كم چرب، آب میوه ها، نان، پنیر و ماست به مقدار كم اشاره كرد.

 استرس و فشار عصبی و روحی  ، داشتن گروه خونی O، وجود میكروب هلیكوباكترپیلوری، مصرف قهوه  و الكل از عوامل تشدید كننده زخم معده و اثنی عشر هستند.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در دوشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 21:55 |

 (پرسش و پاسخ)

1- من بيماري قند دارم و در حال حاضر براي پايين آوردن قند خونم از قرص قند استفاده مي كنم . آيا مي توانم امسال زوره بگيرم ؟

در صورتي كه شما به بيماري مزمن ديگري مبتلا نيستيد و در حال حاضر قند خونتان در حد قابل قبولي ( در حالت ناشتا زير 160) است و اخيراً دچار افت قند خون نشده ايد , به احتمال زياد مي توانيد روزه بگيريد .

2- آيا دخترم كه ديابتي است و انسولين تزريق مي كند هم مي تواند روزه بگيرد ؟

......


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در یکشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 0:18 |

 

روزه داری

از آن جا که در طی ساعات طولانی روز، روزه داران از خوردن و آشامیدن امساک می نمایند در خیلی از اوقات دچار مشکلات ناخواسته ای می گردند که در صورت عدم توجه، می تواند ادامه روزه داری را برای آنان ناممکن نماید.

از مهمترین مشکلات می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

یبوست

یکی از مشکلات ایجاد شده در طول روزه داری ماه مبارک رمضان یبوست است که خود باعث ایجاد هموروئید، فیسور(شکاف و زخم دردناک در مقعد) و اجابت مزاج دردناک مدفوع می شود.

علل: از علت های ایجاد یبوست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

*


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در یکشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 0:16 |

بیشتر وزن بدن انسان از 

آب تشکیل شده است. وقتی در یک محیط گرم قرار می گیرید، بدن برای خنک کردن خود عمل تعریق را انجام می دهد. وقتی عرق کردن بیش از باشد، خطر کم آبی سلامتی افراد، به خصوص کودکان را تهدید می کند.

کم آبی چیست؟

از دست دادن آب و نمک بدن و کاهش مقدار آنها را کم آبی گویند. برای حفظ عملکرد صحیح خون و سایر مایعات در بدن و نیز برای حفظ فشار خون طبیعی نیاز به آب داریم.

بدن ما علاوه بر مایعات، نیاز به الکترولیت هایی دارد که نمک (

سدیم) از جمله آنهاست که بطور طبیعی در سلول ها ، خون و سایر مایعات بدن وجود دارد.

چگونه مایعات بدن را از دست می دهیم؟

بدن ما از راه های گوناگونی آب خود را از دست می دهد که به شرح زیر است:

- از طریق ادرار

- تهوع یا اسهال

عرق کردن 

- از طریق تنفس و ریه ها

چرا به آب نیاز داریم؟

60 درصد وزن بدن را آب تشکیل می دهد . همچنین 85 درصد بافت مغز از آب تشکیل شده است. بنابراین نوشیدن 6 تا 8 لیوان آب در روز می تواند به بدن شما کمک کند تا به درستی کار کند.

حتی با کاهش یک دهم آب بدن دیگر قادر نخواهیم بود بایستیم و راه برویم.

هر چند که با انجام یک فعالیت بدنی سنگین دچار کمبود آب خواهیم شد ، ولی حتی یک کار آسان مثل باغبانی، 

پیاده روی و دوچرخه سواری باعث کاهش چشمگیر آب بدن در زمانی کوتاه خواهد شد.

کودکان سریع تر وبیشتر از بزرگسالان تحت تاثیر گرما قرار می گیرند، به همین دلیل اثرات گرما بر روی آنها جدی تر است و بیشتر باید مراقب سلامتی آنها باشیم.

وسیله نقلیه خیلی سریع گرم می شود ، به همین دلیل وقتی کودک در ماشین است باید با یک وسیله خنک کننده مثل کولر یا چیز دیگری او را خنک کنید . هوای داخل یک وسیله نقلیه قفل و پارک شده در یک محل، خیلی سریع گرم می شود.

بیشترین خطر کم آبی ، در کودکان زیر یک سال وجود دارد، زیرا خیلی سریع دچار اسهال می شوند.

مراحل ابتلا به کم آبی :

مراحل نخست کم آبی، نشانه خاصی ندارد و فقط می تواند شامل خشکی دهان و احساس تشنگی باشد. در مراحل بعدی، علائم شامل پوست خشک و داغ ، سرگیجه ، گرفتگی و درد عضلات دست و پاست. وقتی کم آبی شدید شد ، نشانه هایی که بروز می کنند شامل موارد زیر است:

- صورت برافروخته و سرخ شده

- کاهش مقدار ادرار

- ادرار غلیظ و زرد پر رنگ

- مشکل دفع ادرار

- گود افتادگی چشم ها

- فرو رفتگی سر نوزاد

- عصبانیت و بدخلقی

- رفتار غیرمعقول

- فقدان اشک

در موارد شدید، کم آبی منجر به بیهوشی می شود و روی جریان خون در بدن اثر می گذارد و حتی ممکن است به مرگ بیانجامد.

چگونه با کم آبی مبارزه کنیم؟

برای مقابله با کم آبی بایستی قبل از احساس تشنگی آب نوشید، البته نوشیدنی های حاوی الکل و کافئین برای رفع تشنگی مناسب نیستند، زیرا حاوی موادی می باشند که بدن را دچار کم آبی می کنند.

جلوگیری از کم آبی :


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در یکشنبه نهم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 14:45 |


کندر ارزشی برابر طلا دارد و توسط مصریان، یهودیان، یونانیان، رومیان و ایرانیان برای اهداف عمومی و روحی مصرف می‌شده است. 


کندر

خاستگاه کندر آفریقای جنوبی  خصوصاً سومالی، عمان و یمن است. کندر از درختی به نام Olibanum به دست می‌آید. 

شهرت درخت کندر، به خاطر این است که پس از بریدن تنه‌اش به قسمت‌های کوچک‌تر، شیره‌ی سفید شیر مانندی از آن خارج می‌شود که این قطرات با گذشت کمتر یا بیشتر از دو هفته پس از از دست دادن رطوبتش و خشک شدن (غلیظ شدن) تبدیل به یک صمغ نارنجی - قهوه‌ای می‌شود که با نام  کندر (Frankincense ) شناخته می‌شود؛ که نیمه‌ی اول نام آن (Frank) به معنی خالص و پاک  و قسمت دوم آن  به معنی دود کردن است.

برای گرفتن روغن کندر، باید قبل از سخت شدن کامل کندر اقدام کرد و بهتر است فرایند روغن کشی با حضور دی اکسید کربن انجام شود تا کلیه‌ی خواص آن حفظ شود. حدود 50000 هزار سال به عنوان بخور خوشبو استفاده می‌شده است و حتی امروزه در کلیساها و معابد  به عنوان بخور (شبیه عود) در بسیاری از نقاط جهان استفاده می‌شود.  

کندر و روغن به دست آمده از آن  خواص مفید سلامتی و پزشکی دارد و حتی در برخی مناطق به خاطر قدرت معجزه آسا و اسرارآمیز آن مورد توجه قرار گرفته است.

محققان در بسیاری از تحقیقات به بررسی خواص کندر و روغن آن پرداخته‌اند که دامنه‌ی بسیار وسیع داشته و به نتایج قابل اهمیتی دست یافته‌اند.

کندر

فواید کندر و روغن کندر

* روغن کندر خواص ضد عفونی کننده و گندزدایی و ضد میکروبی دارد. از آن می‌توان در زخم‌ها برای جلوگیری از کزاز استفاده کرد و برای عفونت‌های داخلی هم مفید و موثر است.

* کندر خواص ضد التهابی داشته و برای بهبود بیماری‌های التهابی روده بسیار مفید است. روغن کندر برای معده درد و ناراحتی‌ها و دردهای شکمی خوب است و باعث بهتر شدن هضم و حتی کم کردن گازهای روده می‌شود.

* برای برطرف کردن جای زخم صورت و بدن مفید است. تغییرات پوستی حاصل از جوش، آکنه، آبله و ... می‌تواند با استفاده از روغن کندر بر طرف شود.

* به حفظ عملکرد کلیوی کمک می‌کند. به تولید مناسب ادرار کمک کرده و باعث خروج سموم از بدن از طریق ادرار می‌شود.

* موثر در کاهش فشار خون است و در تولید مجدد سلول‌های سالم بسیار مفید است.

اثرات مفید کندر در کاهش قند خون، کاهش چربی خون و محافظت از کبد در بسیاری از بررسی‌ها مشاهده شده است

* در خانم‌ها در طی دوره‌ی عادت ماهانه برای بهبود سردرد، تهوع و معده درد مفید است و ممکن است قاعدگی‌های سنگین با روغن کندر، متعادل شود.

* در آرامش فکر، روح و روان و آسودگی بسیار موثر است؛ و علت اصلی استفاده از آن در اماکن مذهبی به عنوان بخور (عود) همین است؛ و حتی اثرات مفیدی در بی خوابی دارد.

روغن کندر

* در مصر باستان از روغن کندر به عنوان ماسک صورت برای سلامت نگه داشتن پوست، بهبود جای زخم، جلوگیری از چروک خوردن و جوان و نرم نگه داشتن پوست استفاده می‌شده است.

* برای برطرف کردن شک و مساعد شدن حال کسانی که از شک زیاد رنج می‌برند، کم کردن ضعف اعصاب و استرس از آن استفاده می‌شود. همچنین برای افرادی که از کابوس‌های شبانه و خستگی رنج می‌برند و برای جوان سازی فکر و بدن از آن استفاده می‌شود.

* خاصیت کندر در تعدیل سیستم ایمنی مورد بررسی قرار گرفته است. روغن کندر برای محافظت در برابر سرماخوردگی و راحتی ماهیچه‌ها و دردهای مفاصل مفید است و در درمان روماتیسم و حتی آرتریت بسیار موثر است. 

* کندر همچنین در کودکان برای بهبود بلع و تنفس‌های عمیق مفید می‌باشد.

* در مطالعات بالینی و سلولی مختلف اثرات ضد سرطانی قدرتمندی در کندر دیده شده است.

* کندر در تقویت حافظه و رفع فراموشی و ضعف حافظه بسیار موثر است. پیامبر اسلام بر خوردن کندر در دوران بارداری بسیار تاکید کرده‌اند؛ و همچنین خوردن آن را برای بهبود و افزایش حافظه توصیه کرده‌اند.

* اثرات مفید کندر در کاهش قند خون، کاهش چربی خون و محافظت از کبد در بسیاری از بررسی‌ها مشاهده شده است

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در شنبه یکم مرداد ۱۳۹۰ و ساعت 21:53 |
 

به دلیل گرم شدن هوا این پست های قدیمی را مجدد روی وبلا گ قرار میدهم‌  

آبمیوه

آبمیوه یكی از بهترین نوشیدنی‌هاست كه با در اختیار داشتن املاح و ویتامین‌ها، ضمن رفع عطش، بخش قابل توجهی از نیاز بدن به ویتامین‌ها را تأمین می ‌كند و پزشكان نیز مصرف روزانه آن را توصیه می ‌كنند.

هر چند مصرف آبمیوه طبیعی، تازه و خانگی در اولویت قرار دارد، اما سرعت زندگی ماشینی گاهی فرصت گرفتن آبمیوه در خانه را از مردم سلب می كند و در این ‌صورت مصرف آبمیوه‌های پاكتی كه توسط كارخانه‌ها تولید می‌ شوند هم خالی از لطف نخواهد بود.

البته آبمیوه‌های صنعتی دارای افزودنی ها و شکر اضافی هستند، اما در هر صورت مصرف آنها بهتر از نوشابه‌های گاز‌دار است .

در دهه‌های اخیر به موازات افزایش آگاهی ‌مردم نسبت به بهداشت عمومی‌ و اهمیت یافتن مسئله حفظ سلامت، مصرف سرانه انواع آبمیوه طبیعی نیز به طور مرتب افزایش یافته است.

صنعت آبمیوه‌گیری در هر كشوری از صنایع اساسی در حوزه صنایع غذایی به شمار می ‌رود. در حال حاضر سالانه بیش از 2 میلیارد آبمیوه در بسته‌بندی آلومینیومی، بیش از نیم میلیارد آبمیوه در بسته بندی كاغذی و تعداد اندكی نیز در قوطی های فلزی تولید می ‌شود.

البته در كشورهای پیشرفته، بیشترین تولید آبمیوه در ظروف شیشه ای است كه در واقع مطمئن ترین نوع آن به حساب می ‌آید، اما در كشور ما هنوز آبمیوه در بطری ‌های شیشه‌ای به طور گسترده تولید نمی ‌شود. این در حالی است كه بازار رقابت محصولات خارجی در ایران هم بسیار داغ است و برخی از انواع مشهور این محصولات از میانگین فروش بسیار خوبی برخوردار هستند. 

در  ایران مصرف سرانه آبمیوه در حدود 6 لیتر است که نسبت به كشورهای صنعتی ، عدد قابل توجهی نیست.

در هنگام نوشیدن آبمیوه‌های صنعتی باید توجه داشت كه رنگ، طعم و بوی فرآورده باید مطابق با طعم و بوی طبیعی میوه‌های مورد نظر باشد. همچنین نباید ترشیدگی و كپك‌زدگی در آبمیوه مشاهده شود. علاوه بر این، افزودن رنگ به آبمیوه‌ها هم غیر مجاز است.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در چهارشنبه هشتم تیر ۱۳۹۰ و ساعت 16:43 |

 

بیشتر وزن بدن انسان از 

آب تشکیل شده است. وقتی در یک محیط گرم قرار می گیرید، بدن برای خنک کردن خود عمل تعریق را انجام می دهد. وقتی عرق کردن بیش از باشد، خطر کم آبی سلامتی افراد، به خصوص کودکان را تهدید می کند.

کم آبی چیست؟

از دست دادن آب و نمک بدن و کاهش مقدار آنها را کم آبی گویند. برای حفظ عملکرد صحیح خون و سایر مایعات در بدن و نیز برای حفظ فشار خون طبیعی نیاز به آب داریم.

بدن ما علاوه بر مایعات، نیاز به الکترولیت هایی دارد که نمک (

سدیم) از جمله آنهاست که بطور طبیعی در سلول ها ، خون و سایر مایعات بدن وجود دارد.

چگونه مایعات بدن را از دست می دهیم؟

بدن ما از راه های گوناگونی آب خود را از دست می دهد که به شرح زیر است:

- از طریق ادرار

- تهوع یا اسهال

عرق کردن 

- از طریق تنفس و ریه ها

چرا به آب نیاز داریم؟

60 درصد وزن بدن را آب تشکیل می دهد . همچنین 85 درصد بافت مغز از آب تشکیل شده است. بنابراین نوشیدن 6 تا 8 لیوان آب در روز می تواند به بدن شما کمک کند تا به درستی کار کند.

حتی با کاهش یک دهم آب بدن دیگر قادر نخواهیم بود بایستیم و راه برویم.

هر چند که با انجام یک فعالیت بدنی سنگین دچار کمبود آب خواهیم شد ، ولی حتی یک کار آسان مثل باغبانی، 

پیاده روی و دوچرخه سواری باعث کاهش چشمگیر آب بدن در زمانی کوتاه خواهد شد.

کودکان سریع تر وبیشتر از بزرگسالان تحت تاثیر گرما قرار می گیرند، به همین دلیل اثرات گرما بر روی آنها جدی تر است و بیشتر باید مراقب سلامتی آنها باشیم.

وسیله نقلیه خیلی سریع گرم می شود ، به همین دلیل وقتی کودک در ماشین است باید با یک وسیله خنک کننده مثل کولر یا چیز دیگری او را خنک کنید . هوای داخل یک وسیله نقلیه قفل و پارک شده در یک محل، خیلی سریع گرم می شود.

بیشترین خطر کم آبی ، در کودکان زیر یک سال وجود دارد، زیرا خیلی سریع دچار اسهال می شوند.

مراحل ابتلا به کم آبی :

مراحل نخست کم آبی، نشانه خاصی ندارد و فقط می تواند شامل خشکی دهان و احساس تشنگی باشد. در مراحل بعدی، علائم شامل پوست خشک و داغ ، سرگیجه ، گرفتگی و درد عضلات دست و پاست. وقتی کم آبی شدید شد ، نشانه هایی که بروز می کنند شامل موارد زیر است:

- صورت برافروخته و سرخ شده

- کاهش مقدار ادرار

- ادرار غلیظ و زرد پر رنگ

- مشکل دفع ادرار

- گود افتادگی چشم ها

- فرو رفتگی سر نوزاد

- عصبانیت و بدخلقی

- رفتار غیرمعقول

- فقدان اشک

در موارد شدید، کم آبی منجر به بیهوشی می شود و روی جریان خون در بدن اثر می گذارد و حتی ممکن است به مرگ بیانجامد.

چگونه با کم آبی مبارزه کنیم؟

برای مقابله با کم آبی بایستی قبل از احساس تشنگی آب نوشید، البته نوشیدنی های حاوی الکل و کافئین برای رفع تشنگی مناسب نیستند، زیرا حاوی موادی می باشند که بدن را دچار کم آبی می کنند.

جلوگیری از کم آبی :

برای جلوگیری از 

بروز کم آبی در هوای گرم تابستان بایستی :

- هر نیم ساعت یک بار، حداقل یک و نیم لیوان 

آب بنوشید.

- 20 تا 30 دقیقه قبل از شروع بازی یا ورزش ، حداقل 5/1 لیوان آب بنوشید.

- حتی اگر احساس تشنگی نکردید، آب بنوشید.

اگر در روزهای گرم تابستان بیرون از منزل بودید و کسی که همراه شما بود ( خصوصاً کودک یا فرد جوانی ) ناگهان دچار سرگیجه، تهوع یا ضعف شد، فوراً او را به داخل منزل یا محل خنکی که سایه دارد، برسانید و برای جبران کمبود آب بدنش، به او نوشیدنی یا آب خنکی بدهید. البته بایستی به خاطر داشته باشید برای رفع عطش از آب یخ ( آبی که خیلی خنک است ) استفاده نکنید، زیرا آب خیلی خنک باعث عطش و احساس تشنگی بیشتر در فرد می شود.

 نوشیدنی های حاوی الکل و کافئین مثل قهوه برای رفع تشنگی مناسب نیستند، زیرا حاوی موادی می باشند که دفع ادرار را افزایش می دهند و بدن را دچار کم آبی می کنند.

فردی که علائم زیرا از خود نشان دهد، در معرض خطر زیادی است و بایستی فوراً او را به پزشک برسانید. این علائم شامل :

پوست خشک و سرخ شده ، نبض تند ، پوست سرد و مرطوب وچسبناک ، هذیان گویی و گیجی شدید است. در نهایت باید بگوییم با شناخت علائم کم آبی می توانید از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنید و روزهای گرم تابستان را با خوشی و سلامت سپری کنید.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در چهارشنبه هشتم تیر ۱۳۹۰ و ساعت 16:43 |

وزن متناسب

شما می توانید با استفاده از جداول قد و وزن , وزن متناسب با قدتان را پیدا نمایید . شاخص توده بدنی یا همان BMI  که حروف اول کلمات Body Mass Index  می باشد را می توان با تقسیم کردن وزنتان ( به کیلوگرم ) بر روی قدتان ( به متر) به توان دو , به دست آورید .

·         اگر BMI شما کمتر از 20 باشد , شما دچار کمبود وزن هستید . شما باید مراقب باشید که وزنتان زیاد کاهش نیابد و در صورت وقوع چنین وضعیتی , باید با پزشکتان مشورت نمایید .

·         اگر BMI شما بین 20 و 25 باشد , وزنتان متناسب با قدتان می باشد .

·         اگر BMI شما بین 25 و 30 قرار دارد , شما کمی دچار اضافه وزن هستید و در صورتی که بیماری دیگری مثل آرتریت ( التهاب مفاصل ) ندارید , نباید از داشتن این اضافه وزن نگران باشید ( در بیماری آرتریت , اضافه وزن باعث بدتر شدن بیماری می گردد ) .

اگر BMI بیشتر از 30 باشد افزایش خطر در بروز بسیاری از بیماریها ایجاد می شود . این بیماریها شامل بیماری کرونر قلب , افزایش فشار خون , بعضی از سرطانها , مرض قند (دیابت) , مشکلات اسکلتی عضلانی , اختلالات تولید مثل و بیماری کیسه صفرا می باشد .

جدول وزن استاندارد براي بدن مردها

قد به سانتي متر

وزن به كيلوگرم براي استخوان بندي كوچك

وزن به كيلوگرم براي استخوان بندي موسط

وزن به كيلوگرم براي استخوان بندي كوچك

155

49 تا 59

51 تا 61

55 تا 64

157

50 تا 60

53 تا 61

56 تا 65

160

51 تا 61

54 تا 64

58 تا 68

163

53 تا 61

55 تا 65

59 تا 70

165

54 تا 62

57 تا 66

60 تا 72

168

56 تا 64

59 تا 68

62 تا 74

170

58 تا 65

60 تا 69

64 تا 76

173

60 تا 66

62 تا 71

66 تا 78

175

61 تا 68

62 تا 72

68 تا 80

178

63 تا 69

66 تا 73

70 تا 81

180

65 تا 70

68 تا 75

72 تا 83

183

67 تا 72

70 تا 77

74 تا 85

185

69 تا 75

71 تا 80

76 تا 86

188

70 تا 76

73 تا 81

78 تا 89

190

72 تا 79

75 تا 84

80 تا 92

 

 

جدول وزن استاندارد براي بدن خانم ها

قد به سانتي متر

وزن به كيلوگرم براي استخوان بندي كوچك

وزن به كيلوگرم براي استخوان بندي موسط

وزن به كيلوگرم براي استخوان بندي كوچك

147

41 تا 49

43 تا 52

47 تا 54

150

42 تا 51

44 تا 55

48 تا 57

152

44 تا 52

46 تا 57

49 تا 58

155

45 تا 54

47 تا 57

51 تا 59

157

46 تا 55

49 تا 60

52 تا 61

160

48 تا 56

50 تا 62

53 تا 63

163

49 تا 58

51 تا 63

55 تا 65

165

50 تا 59

53 تا 64

57 تا 66

168

52 تا 60

55 تا 66

59 تا 67

170

54 تا 62

57 تا 67

61 تا 69

173

56 تا 63

58 تا 68

62 تا 71

175

58 تا 64

60 تا 69

63 تا 73

178

59 تا 66

62 تا 71

66 تا 75

180

61 تا 68

64 تا 72

68 تا 77

183

63تا 69

65 تا 74

69 تا 79

 

 

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در پنجشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۹۰ و ساعت 22:18 |

رفع عطش با آبمیوه‌  

آبمیوه

آبمیوه یكی از بهترین نوشیدنی‌هاست كه با در اختیار داشتن املاح و ویتامین‌ها، ضمن رفع عطش، بخش قابل توجهی از نیاز بدن به ویتامین‌ها را تأمین می ‌كند و پزشكان نیز مصرف روزانه آن را توصیه می ‌كنند.

هر چند مصرف آبمیوه طبیعی، تازه و خانگی در اولویت قرار دارد، اما سرعت زندگی ماشینی گاهی فرصت گرفتن آبمیوه در خانه را از مردم سلب می كند و در این ‌صورت مصرف آبمیوه‌های پاكتی كه توسط كارخانه‌ها تولید می‌ شوند هم خالی از لطف نخواهد بود.

البته آبمیوه‌های صنعتی دارای افزودنی ها و شکر اضافی هستند، اما در هر صورت مصرف آنها بهتر از نوشابه‌های گاز‌دار است .

در دهه‌های اخیر به موازات افزایش آگاهی ‌مردم نسبت به بهداشت عمومی‌ و اهمیت یافتن مسئله حفظ سلامت، مصرف سرانه انواع آبمیوه طبیعی نیز به طور مرتب افزایش یافته است.

صنعت آبمیوه‌گیری در هر كشوری از صنایع اساسی در حوزه صنایع غذایی به شمار می ‌رود. در حال حاضر سالانه بیش از 2 میلیارد آبمیوه در بسته‌بندی آلومینیومی، بیش از نیم میلیارد آبمیوه در بسته بندی كاغذی و تعداد اندكی نیز در قوطی های فلزی تولید می ‌شود.

البته در كشورهای پیشرفته، بیشترین تولید آبمیوه در ظروف شیشه ای است كه در واقع مطمئن ترین نوع آن به حساب می ‌آید، اما در كشور ما هنوز آبمیوه در بطری ‌های شیشه‌ای به طور گسترده تولید نمی ‌شود. این در حالی است كه بازار رقابت محصولات خارجی در ایران هم بسیار داغ است و برخی از انواع مشهور این محصولات از میانگین فروش بسیار خوبی برخوردار هستند. 

در  ایران مصرف سرانه آبمیوه در حدود 6 لیتر است که نسبت به كشورهای صنعتی ، عدد قابل توجهی نیست.

در هنگام نوشیدن آبمیوه‌های صنعتی باید توجه داشت كه رنگ، طعم و بوی فرآورده باید مطابق با طعم و بوی طبیعی میوه‌های مورد نظر باشد. همچنین نباید ترشیدگی و كپك‌زدگی در آبمیوه مشاهده شود. علاوه بر این، افزودن رنگ به آبمیوه‌ها هم غیر مجاز است.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ و ساعت 23:48 |


فردی که سرماخورده چه باید و چه نباید بخورد؟

تمام سلول های بدن برای فعالیت نیازمند اکسیژن هستند. این گاز از طریق دستگاه تنفسی و گردش خون به بدن می رسد و دی اکسیدکربن که محصول زائد فعل و انفعالات در بدن است نیز به وسیله همین دستگاه ها از بدن خارج می شود. اکسیژن از طریق دیواره ریه ها به درون سرخرگ ها انتشار می یابد تا در سراسر بدن انتقال پیدا کند. دی اکسیدکربن نیز برای خروج از بدن، از طریق سیاهرگ ها به درون ریه ها منتشر می شود و وارد هوای بازدم می شود.

سلامتی مجاری تنفسی وابسته به دریافت هوای فاقد میکرب و آلودگی است. بیش از 200 نوع ویروس شناخته شده که بر دستگاه تنفسی فوقانی اثر می کنند و سبب 

سرماخوردگی  می شوند. در اغلب موارد، سرماخوردگی ها خفیف بوده و به طور معمول در طی یک هفته بهبود می یابند.

 

سرماخوردگی معمولی  با حساسیت ( آلرژی ) و آنفلوانزا متفاوت است. آنفلوانزا ( INFLUENZA ) نامی است که به عفونت ویروسی بسیار شدید نسبت داده می شود و این عفونت نیز بر دستگاه تنفسی فوقانی تأثیر می گذارد. نام آنفلوانزا از این باور قدیمی منشأ می گیرد که این بیماری را ناشی از تأثیرات ماوراءالطبیعه می دانسته اند.

علایم سرماخوردگی به طور معمول دو تا سه روز پس از ورود ویروس به بدن ظاهر می شود. شایع ترین علائم شامل : گلودرد، گرفتگی بینی، آب ریزش بینی، سرفه، عطسه و درد در قسمت های دست و پا است. خستگی، ریزش آب از چشم ها و اشکال در خوابیدن نیز ممکن است رخ دهد.

در صورتی که علائم، بیش از یک هفته باقی بمانند و با سردرد شدید ، ضعف ، از دست دادن اشتها و تشنگی همراه شوند، احتمال این که بیماری به علت ویروس آنفلوانزا باشد بیشتر است. بروز تب نیز به طور معمول شایع است. باید توجه کرد که در موارد عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی، علت بیماری را نمی توان برطرف کرد و فقط درمان علائم امکان پذیر است.

به هنگام سرماخوردگی استراحت زیاد، مصرف فراوان مایعات و قرقره کردن آب نمک ولرم به بهبود علائم کمک می کند. مصرف قرص های مسکن به رفع سردرد و کاهش تب کمک می کنند. تنها در مواردی که به دنبال عفونت ویروسی، عفونت باکتریایی نیز بروز می کند، آنتی بیوتیک ها مفید واقع می شوند. 

گیاهان دارویی مفیدی  نیز برای درمان سرماخوردگی وجود دارند.

کودکان ، سالمندان، زنان باردار و افراد دچار بیماری هایی از قبیل دیابت و بیماری های کلیوی به توصیه های پزشکی بیشتری نیاز دارند. گاهی اوقات برای افراد سالمند، به منظور پیشگیری از ابتلا به عفونت، استفاده از واکسن توصیه می شود. برای جلوگیری و درمان سرماخوردگی 

روش های مختلفی  وجود دارد که ما در اینجا به جنبه تغذیه ای آن می پردازیم.

فردی که سرماخورده چه باید و چه نباید بخورد؟

چه غذاهایی برای سرماخوردگی مفید هستند؟

برای این که سیستم ایمنی بدن به بهترین نحو به وظیفه اش که مبارزه علیه ویروس های سرماخوردگی و آنفلوانزا است، عمل کند باید مواد مغذی حیاتی را دریافت کند. 

مکمل های تغذیه ای  مفیدی نیز برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی توصیه شده است.

مواد غذایی مفید برای درمان سرماخوردگی شامل موارد زیر است :

ویتامین C  ؛ منابع غذایی اصلی تأمین کننده ویتامین C شامل : مرکبات ( پرتقال  ، گریپ فروت، انواع لیمو و نارنگی )، انواع توت، گوجه فرنگی ، فلفل دلمه ای ، توت فرنگی  ، سیب زمینی و سبزیجات برگ سبز از قبیل انواع کلم. دریافت زیاد و منظم ویتامین C به کاهش بروز، شدت و طول مدت سرماخوردگی کمک می کند.

- غلات سبوس دار و حبوبات؛ منابع غذایی مناسب یکی از ویتامین های گروه B به نام پانتوتنیک اسید هستند. کمبود پانتوتنیک اسید، سبب بروز عفونت های مکرر دستگاه تنفسی فوقانی می شود.

- سیر دارای آهن، روی و آلیسین (ALICIN ) است که سبب تقویت سیستم ایمنی و کاهش خطر عفونت های ویروسی می شود.

- ماهی قباد، قزل آلا، ساردین و ماهی های روغنی منبع غنی 

اسیدهای چرب اُمگا- 3  هستند. همچنین تخم کتان، تخمه کدو حلوایی و روغن شاه دانه نیز از دیگر منابع خوب اُمگا- 3 هستند.

- دانه کنجد، 

تخمه کدو حلوایی  و آفتاب گردان منابع غنی اسیدهای چرب اُمگا-6 هستند. این اسیدهای چرب به سلول های دستگاه تنفسی در مبارزه علیه عفونت های سرماخوردگی کمک می کنند.

- جگر، انواع ماهی از جمله قزل آلا، قباد و شاه ماهی، کره و تخم مرغ منابع 

ویتامین A  هستند. هویج ، انبه ، سیب زمینی، زردآلو ، کدو حلوایی و سبزیجات سبز تیره نیز تأمین کننده بتاکاروتن هستند که در بدن به ویتامین A تبدیل می شوند. عفونت های مکرر تنفسی در کودکان با کاهش ذخائر ویتامین A مرتبط است. یک رژیم غذایی متنوع که دارای این مواد غذایی باشد، مواد لازم برای یک کودک در حال رشد را تأمین می کند.

- تخم مرغ ، ماهی، مرغ، گوشت قرمز بدون چربی، لبنیات ، حبوبات، مغزها، دانه ها و غلات سبوس دار تأمین کننده پروتئین هستند. کمبود دریافت پروتئین خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

- گوشت، شیر، غلات و حبوبات تأمین کننده 

ویتامین های B6  و پانتوتنیک اسید هستند که برای تأمین سلامتی سیستم ایمنی از اهمیت بسیاری برخوردارند.

- غلات صبحانه ( برشتوک )، نان و عصاره مخمر تأمین کننده 

اسید فولیک  هستند که برای سلامتی و تقویت سیستم ایمنی ضروری است. به علاوه چغندر، لوبیا چشم بلبلی و انواع کلم منابع مناسبی از فولات ( اسید فولیک ) هستند.

- گوشت های قرمز بدون چربی و غلات سبوس دار حاوی روی هستند. سایر منابع غذایی حاوی روی شامل : جوانه گندم ، آجیل ، بادام زمینی، گردو، جگر ، مرغ ، بوقلمون، ماهی، میگو، تخم مرغ ، لوبیا خشک ، شیر و لبنیات است. روی یک ماده معدنی مورد نیاز برای سیستم ایمنی است.

فردی که سرماخورده چه باید و چه نباید بخورد؟

در سرماخوردگی از چه غذاهایی پرهیز کنیم؟

غذاهای آماده ی بسته بندی شده و کنسروها از لحاظ ویتامین ها و موادمعدنی فقیر هستند. بنابراین به جای مصرف این نوع غذاها از انواع میوه و سبزیجات تازه، ماهی، غلات، مغزها و دانه ها استفاده کنید.

* چند نکته :

- ارتباط بین مصرف قرص های ویتامین C و سرماخوردگی به طور وسیعی مورد مطالعه قرار گرفته است. تحقیقات نشان داده ، این قرص ها که روزانه 500 تا 1000 میلی گرم ویتامین C را برای بدن تامین می کنند، نمی توانند از عفونت پیشگیری کنند، در حالی که به کاهش شدت و احتمالاً طول مدت سرماخوردگی کمک می کنند.

در برخی موارد با دریافت 1000 میلی گرم مکمل ویتامین C در روز طی یک دوره طولانی، علائم به میزان 15 درصد کاهش یافت. ویتامین C باعث افزایش سطح اینترفرون در بدن می شود که این ماده با عفونت ها مبارزه می کند. همچنین ویتامین C از جمله آنتی اکسیدان هایی است که به حفاظت از پوشش داخلی مجاری تنفسی در برابر انواع عفونت کمک می کند.

- مصرف مکمل ریزمغذی های خاص شامل 20 میلی گرم روی ، 100 میکروگرم سلنیوم ، 120 میلی گرم ویتامین C ، 15 میلی گرم 

ویتامین E  و 6 میلی گرم بتاکاروتن در مطالعات مختلف سبب کاهش بروز عفونت های تنفسی در سالمندان طی درمان های طولانی مدت شده اند.

- در بررسی های بالینی مختلف نشان داده شده است که قرص های مکیدنی " روی" سبب بهبود علائم سرماخوردگی می شوند. البته بعضی مطالعات نیز نشان داده که این قرص ها هیچ اثری بر علائم سرماخوردگی ندارند. به علاوه باید توجه کرد که دریافت روی به میزان بیش از 150 میلی گرم در روز می تواند امکان ابتلا به عفونت را افزایش دهد. بنابراین قبل از اقدام به هر نوع درمانی، باید تحت نظر پزشک باشید و به توصیه های او عمل کنید.

- قرص سیر یا کپسول های حاوی عصاره سیر ممکن است به پیشگیری از سرماخوردگی کمک کند. علت این تأثیر خواص ضد ویروسی رنگدانه گیاهی " آلیسین " است.

- استفاده از بُخور به رفع گرفتگی بینی کمک می کند. برای این کار، برای 10 دقیقه سرتان را روی بخارات یک ظرف آب در حال جوشیدن بگیرید. بهتر است دستمال یا حوله ای را روی سر بگذارید و این عمل را سه بار در روز تکرار کنید. می توانید مقداری 

روغن مِنتول ( MENTHOL )  یا عصاره اوکالیپتوس به آب در حال تبخیر اضافه کنید تا عمل تنفس را تسهیل کند.

- مایعات فراوانی مصرف کنید. در طول حملات شدید آنفلوانزا، بهتر است از مایعات مقوی و مغذی مثل انواع سوپ و آش در وعده غذایی اصلی استفاده کنید. البته به شرطی که دارای انواع موادمغذی به مقدار متعادل و متناسب باشد.

- تا جایی که می توانید بخوابید و استراحت کنید. سیستم ایمنی برای تجدید قوا به استراحت نیاز دارد. عدم توجه به علائم یک عفونت ویروسی و کار و فعالیت شدید در حین بیماری، مدت بیماری را طولانی تر می سازد.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در چهارشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۸۹ و ساعت 0:43 |

گوجه ‌فرنگى ابتدا به ‌عنوان گیاه زینتى در باغچه ‌ها مورد استفاده قرار گرفت و به نام سیب طلایى یا سیب عشق معروف شد. مصرف گوجه ‌فرنگى به‌ عنوان نوعى سبزى از قرن نوزدهم میلادى به بعد شروع شد و بعد از جنگ جهانى اول به ‌تدریج بر مصرف آن اضافه شد، ‌طورى که امروزه به صورت خام و پخته یا به ‌صورت سس و رب موارد استعمال زیادى دارد.

 


تركیبات شیمیایی

بررسی تركیبات و مواد موجود در گوجه فرنگی نشان می دهد كه درمیوه ی گوجه فرنگی رسیده، گلوكز، فروكتوز، ساكاروز و تقریبا تمام آمینواسیدهای اصلی به استثنای ترپتوفان وجود دارد.

اسید آلی اصلی و عمده ی موجود در گوجه فرنگی، اسید سیتریك است. اسیدیته ی میوه به تدریج از مرحله ی سبزی به طرف قرمز شدن افزایش می یابد و حداكثر آن، موقعی است كه قرمز شدن و رنگ عوض كردن آن آغاز می گردد و پس از آن رو به كاهش می گذارد. ماده ی رنگی اصلی و عمده ی گوجه فرنگی كاروتنوئید، بتاكاروتن  و لیكوپن می باشد. حداكثر مقدار كاروتنوئیدها در حالتی است كه گوجه فرنگی در زیر تابش مستقیم نور رشد می كند.


خواص و كاربرد :

میوه ی نارس گوجه فرنگی سمی است و باید از خوردن آن پرهیز كرد. به علاوه خوردن برگ آن که به عنوان دارو در مواردی تجویزمی شود، باید در حد اعتدال و به مقدار مجاز و محدود، در حدی كه پزشك تعیین كرده مصرف شود، زیرا برگ آن هم سمی است.

- در چین از جوشانده ی ریشه، شاخه ها و برگ های مسن گوجه فرنگی برای رفع دندان درد  استفاده می کنند و خود گیاه نیز خاصیت حشره كش دارد .

ماده‌ای سمّی به نام سولانین در گوجه‌فرنگی سبز و نارس وجود دارد که خوردن آن موجب مسمومیت می‌شود و دل پیچه، اسهال و باز شدن مردمک چشم ایجاد را می‌ کند.

- در هند و چین از میوه ی گوجه فرنگی به عنوان ملین استفاده می شود و برای تقویت مسلولین(مبتلایان به بیماری سل )، تب های حصبه ای، رفع ورم ملتحمه ی چشم، آماس گوش(اوتیت)  و دفع سنگ كلیه  تجویز می شود.

- در اندونزی از گرد برگ های خشك كوبیده ی گوجه فرنگی، برای رفع آفتاب سوختگی پوست  و صورت استفاده می شود. از پاشیدن آب دم كرده ی برگ گوجه فرنگی، برای دفع آفت كلم  به نام كاترپیلار نتیجه خوبی گرفته شده است.

- مصرف گوجه ‌فرنگی برای مبتلایان به درد مفاصل  تجویز شده است و برای مبتلایان به نقرس  و روماتیسم  مفید است.

- گوجه ‌فرنگی، خنک و اشتها ‌آور است و آب آن برای رشد و نمو بهتر طفل موثر می ‌باشد.

- گوجه فرنگی به علّت دارا بودن ویتامین‌های A  ، B، C، K  و مواد معدنی مانند کلسیم ، فسفر  و آهن در تأمین انرژی و تقویت بدن نقش موثری ایفاء می ‌کند.

گوجه ‌فرنگی یکی از مهم ترین منابع ویتامین A می ‌باشد. لذا در تقویت بینایی،  تقویت و سلامتی پوست و مخاط‌ ها (دهان و بینی) رشد و نمو استخوان‌ها ضروری است.

- گوجه ‌فرنگی سرشار از ویتامین‌های B1  و B2  می ‌باشد؛ از این جهت در تسکین دردهای عصبی، رفع بی ‌اشتهایی، و درمان یبوست ، نقصان ترشح شیر مادر و تورم‌ دهان تجویز می ‌شود.

- گوجه ‌فرنگی، بدن را در برابر امراض و بیماری‌های عفونی  حفظ می‌ کند.

- مصرف گوجه ‌فرنگی نیرو و نشاط می ‌بخشد و پوست و دانه‌های آن به هضم غذا کمک می ‌کند و روده‌ها را پاک می ‌نماید.

- آب گوجه ‌فرنگی ادرار‌آور مفیدی است.

- برای تمیز کردن خون باید از آب گوجه فرنگی و کرفس به نسبت مساوی و به مقدار 3 فنجان در روز، قبل از غذا و به مدت 3 هفته استفاده کرد.

- گوجه ‌فرنگی هضم مواد نشاسته‌ای را آسان می ‌کند و به همین جهت از آن سس درست کرده و با حبوبات  پخته مصرف می ‌کنند.

- مصرف گوجه ‌فرنگی برای اشخاصی که مبتلا به سنگ کلیه و مثانه و کبد  هستند، تجویز شده است.

- گوجه ‌فرنگی بعد از لیموترش  بیش از سایر میوه‌ها ویتامین C  دارد و مقدار زیادی فسفر، آهن، سیلیس و کلسیم دارد.

- گوجه فرنگی گرچه دارای اسید سیتریک است، اما بدن را قلیایی می‌‌کند.

- بوی برگ ‌های گوجه ‌فرنگی، زنبورهای خرمایی را ناراحت می‌ کند، لذا می ‌توان بوته‌ ی گوجه ‌فرنگی را در باغ‌ها و بوستان‌ها کاشت تا از گزند زنبورها در امان باشند.

- اگر در محل مورچه ‌ها چند عدد برگ گوجه ‌فرنگی بگذارید، بوی این گیاه مورچه ‌ها را فراری می ‌دهد.

- برای تمیز کردن لکه ی جوهر بر روی لباس، یک تکه پنبه را در آب گوجه فرنگی فرو برده و روی لکه ی جوهر بمالید. سپس آن را بشویید.

- اگر پوست شما کک و مک  دارد، هر روز آن را با آب گوجه فرنگی تمیز کنید. کم کم کک و مک ‌ها را از بین می ‌برد.

- برای جلوگیری از مزاحمت حشرات می ‌توانید برگ ‌های گوجه ‌فرنگی را به بند بکشید و آن ‌را در اطاق خود بیاویزید، با این کار حشرات فرار می ‌کنند.

- سالاد کاهو و گوجه ‌فرنگی درمان کننده ی امراض عصبی هستند.

خوردن گوجه ‌فرنگی، برای بعضی بیمارانی که دچار حساسیت یا آلرژی (خارش بدن،قرمز شدن پوست، آسم، کهیر و...) هستند، ضرر دارد.


تذکرات:

1- گوجه ‌فرنگی نارس و کال هضمش سنگین است، لذا خوردن آن باعث دل درد می ‌شود.

2- سرخ کردن زیاد  گوجه فرنگی در روغن باعث سنگینی هضم آن می ‌شود و روی آتش کباب کردن آن مناسب است.

3- ماده‌ای سمّی به نام سولانین در گوجه‌فرنگی سبز و نارس وجود دارد که خوردن آن موجب مسمومیت می‌شود و دل پیچه، اسهال و باز شدن مردمک چشم ایجاد را می‌ کند.

4- خوردن گوجه ‌فرنگی، برای بعضی بیمارانی که دچار حساسیت یا آلرژی  (خارش بدن،قرمز شدن پوست، آسم ، کهیر و...) هستند، ضرر دارد.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در پنجشنبه سی ام دی ۱۳۸۹ و ساعت 19:40 |
روغن زيتون باعث پايين آمدن فشار خون و كلسترول خون مي‌شود و از بروز بيماري‌هاي قلبي پيشگيري مي‌كند.
 زيتون رسيده از نظر طب قديم گرم است و روغن زيتون گرم و خشك است.

 روغن زيتون نرم‌كننده و صفرابر است و خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را كاهش مي‌دهد و مصرف روزانه زيتون از امراض قلبي و سرطان جلوگيري مي‌كند.

 روغن زيتون حاوي ميزان زيادي آنتي‌اكسيدان است و از سرطان سينه و سرطان كولون جلوگيري مي‌كند.

 روغن زيتون براي مصرف در سالاد و بسياري از غذاهاي آماده به‌صورت خام قابل مصرف و بسيار مفيد است. براي طبخ انواع مختلف غذاها مي‌توان از روغن زيتون و با استفاده از حرارت كم و با صرف وقت و مدت زمان بيشتر (براي حفظ خواص مفيد آن) استفاده كرد. 

برگ زيتون كاهش‌دهنده فشار خون، قندخون، ضداسپاسم، آنتي‌اكسيدان، ضدقارچ، گشادكننده عروق خوني، كاهش‌دهنده كلسترول بد، ضدتب، قابض، ضدباكتري، صفرابر، ادرارآور و براي افراد ديابتي بسيار مناسب است.

 زيتون مسهل ضعيف و نرم‌كننده مسير گوارشي است و براي يبوست مفيد است. ضدچسبندگي پلاكت‌ها و محافظ قلب است.
+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در یکشنبه پنجم دی ۱۳۸۹ و ساعت 0:22 |
 شلغم ادرارآور است و باعث دفع سنگ‌هاي مجاري ادراري مي‌شود، مي‌تواند بلورهاي اسيد اوريك خون را حل كرده و از درد‌هاي مفاصل و نقرس جلوگيري كند. 


 شلغم نه تنها از نظر داشتن ويتامين و خواص معدني‌اش ارزنده است، بلكه از نظر ساير ويژگي‌هاي غير غذايي هم سرآمد بوده و جزو سبزي ‌هاي مهم شمرده مي‌شود. 

ريشه شلغم يكي از منابع بسيار خوب ويتامين C است. برگ شغلم نيز منبع غني از ويتامين C و پيش‌سازهاي ويتامين A از جمله كاروتنوئيد‌هاست كه همگي نقش آنتي‌اكسيداني قوي را در بدن ايفا مي‌كنند. 

ريزمغذي‌هاي موجود در شلغم براي تشكيل بافت استخواني و بافت همبند ضروري هستند بنابراين مصرف شلغم عامل موثري در حفظ سلامت استخوان‌ها و مفاصل و سرشار از پتاسيم و كلسيم است كه براي فشارخوني‌ها مي‌تواند بسيار مفيد باشد. 

يكي ديگر از تركيبات قابل توجه در اين سبزي فيبر است. فيبر باعث حجيم شدن مدفوع و دفع راحت‌تر و سريع‌تر آن شده بنابراين خطر تماس مواد سرطان‌زا با سلول‌هاي روده را كمتر مي‌كند. با توجه به اين‌كه ريشه شلغم حاوي مقادير فراواني ويتامين C و برگ آن غني از پيش‌ساز ويتامين A است. اين گياه در درمان بيماري‌هاي تنفسي خصوصا سرماخوردگي مفيد است. 

شلغم برطرف‌كننده سرفه، نرم‌كننده سينه، معده و روده است و به علت داشتن ويتامين ‌هاي A ،C بر نور چشم و قدرت‌بينايي مي‌افزايد. شلغم ادرارآور است و باعث دفع سنگ‌هاي مجاري ادراري مي‌شود و مي‌تواند بلورهاي اسيد اوريك را حل كند و از درد‌هاي مفاصل و نقرس جلوگيري كند.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در یکشنبه پنجم دی ۱۳۸۹ و ساعت 0:19 |
چای سبز برای لاغری:

چای سبز را در این ساعت میل کنید تا لاغر شوید!

آیا می دانید چای سبز دارای فواید بسیاری می باشد ، ولی اگر در این ساعت میل کنید تاثیر آن چند برابر می شود و ...

چای سبز را 2 ساعت قبل یا بعد از غذا بنوشید.

نتایج برخی بررسی‌ها نشان داده است چای سبز در صورتی که به همراه غذا مصرف شود، می‌تواند جذب چربی را کم كند و موجب لاغری شود...

 از سوی دیگر، توصیه می‌شود نوشیدن چای حداقل به 2 ساعت بعد از صرف غذا موکول شود تا به این ترتیب در جذب آهن موجود در غذا خللی وارد نشود.

موضوعی که باید در این خصوص در نظر گرفت، تاثیر چای بر کاهش جذب آهن است. خیلی‌ها تصور می‌كنند كه تنها چای سیاه است كه موجب كاهش جذب آهن می‌شود و خوردن‌اش را باید حداقل 1 ساعت بعد از غذا به تأخیر انداخت؛

در صورتی که از این نظر، تفاوتی بین چای سبز و سیاه نیست؛ زیرا پلی‌فنول‌های موجود در هر 2 نوع آنها مانع جذب این ماده معدنی ارزشمند می‌شوند. در ضمن، بیان موضوعی مانند تاثیر چای بر کاهش جذب چربی و کاهش وزن نیز چندان علمی نیست و باید مقدار، زمان مصرف، غلظت چای و حتی نوع غذای مصرفی با آن روشن شود.
اگر چای سبز مانند چای سیاه غلیظ باشد، در بحث آهن غیرهِم تاثیر می‌گذارد.

تاثیر چای و تداخل آن بر جذب آهن در رژیم‌های غذایی با منبع گوشت از نظر جذب این ماده مغذی مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی در منابع غذایی غیرگوشتی موجب بروز تداخل می‌شود.
به‌طور كلی، آهن در مواد غذایی به دو شکل منابع هِم که در انواع گوشت‌ها یافت می‌شود و منابع غیرهِم که در تمامی مواد غذایی گیاهی است به چشم می‌خورد. بررسی‌ها نشان داده‌اند كه تركیبات موجود در چای می‌توانند با آهن غیر هِم تركیب شده و جذب این نوع از آهن را پایین آورند.

بنابراین توصیه می‌شود چای (چه سبز، چه سیاه) همراه غذاهای غیرگوشتی مصرف نشود؛ زیرا سبب بروز تداخل و کاهش جذب آهن می‌شود.

بهترین زمان برای مصرف چای یکی‌دو ساعت قبل یا بعد از غذاست؛ زیرا غذا تا بخواهد به مرحله هضم برسد، باید یک سری مراحل را در دستگاه گوارش طی كند؛ به‌ویژه اگر غذای مصرفی چرب باشد، هضم غذا 2 تا 4 ساعت طول خواهد كشید و تا زمانی که به مرحله هضم برسد می‌توان چای را مصرف کرد اما در هر حال مصرف چای با غذا چون روی هضم آن تاثیر می‌گذارد، درست نبوده و عادت غذایی مناسبی تلقی نمی‌شود.

از سوی دیگر، صرفاً نوشیدن چای با هدف كاهش وزن نیز اقدامی منطقی به حساب نمی‌آید. اینكه افراد فقط با مصرف یك ماده غذایی خاص به لاغری دست پیدا كنند، نه توصیه می‌شود و نه علمی است؛ زیرا كاهش كالری دریافتی در مقایسه با كالری مصرفی است كه می‌تواند بیشترین نتیجه یا همان كاهش وزن مورد انتظار را به همراه آورد.

 
+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در پنجشنبه یکم مهر ۱۳۸۹ و ساعت 4:21 |

 

هندوانه

آیا می‌دانید امروزه محققان علم تغذیه ثابت کرده‌اند که می ‌توان با مواد غذایی به جنگ بیماری‌ها رفت؟

اگر بیمار هم نیستید، می ‌توانید با غذاهای سالم، حِفاظی محکم و قدرتمند به دور سلامتی خود بکشید تا از دست هر بیماری مصون باشید. می ‌توانید امتحان کنید. برای یافتن این حِفاظ محکم، راحت و خوشمزه، نمونه‌هایی از غذاهای سالم را برای آقایان ذکر می‌ کنیم:

هنداونه

مردان تا سن 55 سالگی بیش از زنان از بیماری فشار خون بالا رنج می ‌برند.

مطالعات حاکی از آن است که غذاهای سرشار از پتاسیم خطر ابتلا به بیماری فشارخون بالا و سکته مغزی را کاهش می‌ دهد. صحت این بررسی در پی‌ صدور مجوز اداره ی غذا و دارو، مبنی بر اینکه تولید ‌کنندگان می ‌توانند روی برچسب داروها مطالبی در ارتباط با غذاهای سرشار از پتاسیم و بیماری پر فشاری خون بنویسند، به اثبات رسیده است.

یک تکه ی بزرگ هندوانه نسبت به یک موز و یک فنجان آب پرتقال، حاوی پتاسیم بیشتری است (حدود 664 میلی‌ گرم). بنابراین از خوردن هندوانه به خصوص در فصل تابستان غافل نشوید و از طعم آن لذت ببرید.

سس گوجه فرنگی

سس گوجه ‌فرنگی

مردانی که به مقادیر زیاد گوجه ‌فرنگی، سس‌ گوجه‌ فرنگی یا مواد حاوی آن را مصرف می ‌کنند، خود را در برابر سرطان پروستات ایمن می‌ کنند. دانشمندان و محققان دانشگاه‌ هاروارد عادات غذایی بیش از 47 هزار مرد را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مصرف کنندگان گوجه ‌فرنگی و سس آن، نسبت به عده‌ای که این کار را انجام نمی‌ دهند، حدود 35 درصد کمتر است.

دلیل این امر، وجود نوعی "کاروتینوئید" به نام "لیکوپن" است که در گوجه ‌فرنگی به وفور یافت می‌ شود.

اما آنچه دانشمندان را به تعجب وا می‌ دارد این است که چرا آب گوجه‌ فرنگی دارای چنین تأثیر بازدارنده‌ای نیست؟

متخصصان با بررسی‌های دیگر، دلیل این امر را مشخص کرده‌اند. برای جذب بهتر لیکوپن، گوجه ‌فرنگی باید با یک  نوع چربی پخته شود که در تهیه ی رب یا سس گوجه فرنگی، مقداری روغن به آن اضافه می کنند. بنابراین پزشکان مصرف رب یا سس گوجه ‌فرنگی را برای آقایان بیشتر توصیه می‌ کنند.

کنجد

 

کنجد

مصرف منظم روزانه ی کنجد، "روی" و مواد معدنی اصلی روزانه ‌ای را که برای عملکرد طبیعی دستگاه تولید مثل مردان با ارزش هستند، مهیا می ‌کند.

به نظر می ‌رسد که فقدان مواد غذایی می ‌تواند به کاهش تستوسترون(هورمون مردانه) منجر شود. دریافت "روی" کافی در رفع این مشکل موثر است که روزانه 11میلی‌ گرم روی برای مردان توصیه می ‌شود و مصرف بیش از 40 میلی‌ گرم آن خطرناک است.

در یک بررسی، به 22 مرد که میزان تستوسترون و اسپرم‌های آنها کم بود، توصیه‌ شد مدت 45 تا 50 روز، روزانه از "روی" استفاده نمایند. پس از این مدت تعداد اسپرم‌ها و میزان تستوسترون آنها به میزان قابل توجهی افزایش یافت.

می ‌توان جهت تأمین روی مورد نیاز بدن از سایر منابع غنی از روی نظیر گوشت، ماهی و آجیل نیز استفاده کرد.

بروکلی

بروکلی

اخیراً محققان دانشگاه‌ هاروارد دریافتند که مصرف سبزی‌هایی مثل کلم بروکلی از ابتلا به سرطان مثانه می ‌کاهد.

دانشمندان رژیم غذایی حدود 50 هزار مرد را مورد بررسی قراردادند و به این نتیجه رسیدند که احتمال ابتلای افرادی که هفته ‌ای پنج وعده یا بیشتر از این سبزی ‌ها مصرف می ‌کنند (طی ده سال)، نسبت به کسانی که این کار را انجام نمی ‌دهند، به میزان نصف کاهش می ‌یابد، ضمن اینکه بروکلی و سایر انواع کلم (به علت داشتن آنتی ‌اکسیدان فراوان) به عنوان بهترین غذاهای بازدارنده از بیماری‌ های دیگر هم تلقی می ‌شوند.

کره بادام زمینی

کره‌ بادام زمینی

اگر می‌ خواهید قلب سالمی داشته باشید، روی نان سوخاری صبح خود کره بادام ‌زمینی بمالید!

بیماری‌ های قلبی به‌ عنوان اصلی ‌ترین عامل مرگ و میر در زنان و مردان است، اما مردان در سنین پایین هم، قربانی آن می ‌شوند.

محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا اثر کاهندگی کلسترول رژیم غذایی موسسه ی قلب آمریکا را با رژیم غذایی پرچربی که بر پایه ی بادام‌ زمینی بود مقایسه کردند. برنامه ی غذایی این موسسه شامل کربوهیدرات بیشتری بود.

رژیم بادام ‌زمینی علاوه بر کربوهیدرات، حاوی 36درصد چربی نیز بود. پس از 24 ساعت هر دو رژیم، کلسترول بد (LDL) را کاهش دادند. اما رژیم بادام ‌زمینی باعث کاهش تری گلیسیرید نیز شد و میزان کلسترول خوب (HDL) را کم نکرد.

دکتر "پنی کریس اترتون" نویسنده ی اصلی تحقیق در ایالت پنسیلوانیا می ‌گوید: "کره ‌بادام زمینی دارای چربی بیشتری است، اما این چربی که همان چربی غیراشباع تک ظرفیتی است، برای سلامتی شما مفید است".

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در سه شنبه سی ام شهریور ۱۳۸۹ و ساعت 4:15 |

 

گشنیز گیاه بومی جنوب اروپا و مناطق مدیترانه است و در بیشتر نقاط ایران نیز می روید. از زمان های قدیم وجود داشته و حتی مورد مصرف مصری ها بوده است.

بقراط این گیاه را می شناخته و برای درمان بیماری های مختلف از آن استفاده می کرده است. در قرون وسطی ضعف جنسی را با گشنیز درمان می کردند. پزشکان قدیم عقیده داشتند گشنیز از سرایت امراض جلوگیری می کند، از این رو به افراد مبتلا به آبله دستور می دادند که آب گشنیز را به دور چشمهایشان بمالند تا میکروب آبله به چشم ها سرایت نکند.

گشنیز گیاهی است علفی و یک ساله، به رنگ سبز که ارتفاع آن تا 80 سانتی متر نیز می رسد. برگ های آن به دو شکل ظاهر می شوند. آنهایی که در قاعده ساقه وجود دارند به شکل دندانه دار و دیگری در طول ساقه که باریک و نخی می شود. قسمت مورد استفاده گیاه، ساقه، برگ و میوه آن است. میوه گشنیز گرد و به رنگ زرد است. بوی تازه آن مطبوع نبوده و تقریباً بد بو است ، ولی بر اثر خشک شدن این بو از بین رفته و خوشبو می شود.

موارد استفاده گشنیز

گشنیز تازه گیاه معطری است که در کوکو و آش استفاده می شود. تخم آن را نیز تفت داده و پودر می کنند و به عنوان ادویه خصوصاً در غذاهای هندی ، در ادویه گرام ماسالا استفاده می کنند. مخلوط پودر تخم گشنیز و زیره سبز در غذاهای ایرانی مثل خورش ها، 

عدسی  و عدس پلو  استفاده می شود.

خواص دارویی گشنیز

گشنیز و تخم گشنیز از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است.

خواص تخم گشنیز :

1) تخم گشنیز را پودر کرده و به نسبت مساوی با شکر یا 

عسل  مخلوط کنید که برای تقویت بدن بسیار مفید است.

2) خوردن تخم گشنیز معده را تقویت می کند و به همراه غذا به هضم آن کمک می کند. معده و روده را ضد عفونی می کند و کرم کش است. برای این منظور 2 تا 5 گرم تخم بو داده آن مصرف شود.

3) تخم گشنیز ادرار آور است.

4) برای نرم کردن سینه از جوشانده تخم گشنیز استفاده می کنند ، بدین صورت که 10 تا 30 گرم از آن را در یک لیتر آب دم کرده و مانند چای با شکر بنوشید.

5) برای بر طرف کرن تب و 

سرماخوردگی  مفید است. برای این منظور یک سوپ رقیق از آب مرغ و گشنیز تازه تهیه کنید و پس از چند مرتبه مصرف ، اثر معجزه آسای آن را ببینید.

6) تخم گشنیز شیر 

مادران شیرده  را زیاد می کند ، برای این منظور باید 2 تا 5 گرم از آن را با کمی عسل تناول کنند.

7) تخم گشنیز نیرو دهنده قلب و نشاط آور است.

8) تخم گشنیز قاعده آور است.

9) جوشانده تخم گشنیز یا خوردن تخم گشنیز بو داده ، اسهال خونی و بیماری های عفونی روده مثل تب تیفوئید را بهبود می بخشد، چون شدیداً میکروب کش است.

10) برای تسکین درد دندان تخم گشنیز بجوید.

خواص برگ و ساقه گشنیز :

1) آب گشنیز 

خواب آور  است. برای این منظور باید30 گرم از آب گشنیز خام را همراه با شکر خورد. مصرف بیش از این مقدار موجب حالت سستی می شود.

2) مسکن و آرام کننده است.

3) خوردن گشنیز با غذا از ترش کرن جلوگیری می کند و کلاً گشنیز جلوی مسمومیت های غذایی را می گیرد.

4) برای بر طرف کردن 

بوی بد دهان  سوپ یا آش گشنیز بخورید.

5) گشنیز تشنگی را بر طرف می کند.

6) برای کاستن از نیروی جنسی خوردن گشنیز اثر قوی دارد.

7) گشنیز ضد نفخ است و دل درد را بر طرف می کند.

8) خوردن گشنیز برای 

دهان و دندان  بسیار مفید است. هم لثه  را سالم می سازد و هم جلوی خرابی دندان ها را می گیرد و درد دندان را بر طرف می کند.

نظریه بزرگان در مورد گشنیز

زکریای رازی پزشک و دانشمند مسلمان ، گشنیز را برای آرام کردن سردرد و رفع سستی تجویز می کرد . البته در حدیثی آمده است که امام موسی کاظم ( ع ) فرمودند : خوردن 

سیب  ترش و گشنیز موجب حالت نسیان و فراموشی می شود.

چند فرمول دارویی

برای بر طرف کرن درد دندان :

10گرم تخم گشنیز را در چهار لیتر آب بریزید و بگذارید بجوشد تا حجم آن به یک لیتر برسد. آن را کمی سرد کنید و در دهان مزه مزه کنید تا درد دندان بر طرف شود.

بر طرف کردن بواسیر :

10 گرم تخم گشنیز را بو داده تا قهوه ای رنگ شود. آن را پودر کنید و با مقداری سرکه مخلوط کرده و چند روز آن را بنوشید تا بواسیر بر طرف شود.

برای شستن دهان و دندان :

یک قاشق چایخوری پودر تخم گشنیز را در یک لیوان آب جوش ریخته ، به مدت 5 دقیقه دم کنید. سپس آن را برای شستن دهان، دندان و گلو غرغره کنید.

ترکیب شیمیایی

مواد موجود در 100 گرم گشنیز

آب  7/5 گرم
سلولز  38 گرم
مواد چرب  15 گرم
اسیداگزالیک  1 گرم
 کلسیم  170 میلی گرم
ویتامین A  200 واحد
ویتامین C  50 میلی گرم

مواد چرب گشنیز مرکب از اسید اوئیک، اسید پالتیک و اسید لینولئیک است.

نکته :

مصرف به اندازه گشنیز هیچ گونه ضرری ندارد، ولی مصرف زیاد از حد آن باعث حالت مستی توام با خستگی شدید می شود و گاهی به خواب عمیق ، گنگی و بی حسی منجر می انجامد.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در سه شنبه سی ام شهریور ۱۳۸۹ و ساعت 4:14 |

 

یک فرد بزرگسال در حالت عادی به 500 تا 600 میلی لیتر 

مایعات نیاز دارد که در هنگام ورزش و فعالیت بدنی ، علاوه بر این مقدار هر 20 – 10 دقیقه یک بار به 200 تا 300 میلی لیتر مایع اضافی نیز احتیاج دارد.

دو ساعت اول بعد از فعالیت بدنی در بیرون از منزل ، بایستی 700 میلی لیتر مایعات مصرف کنید.

بچه ها در حالت عادی نیاز به 120 تا 240 میلی لیتر مایعات دارند و هنگامی که در بیرون از منزل فعالیت دارند بایستی هر 20 دقیقه یک بار 150 تا 270 میلی لیتر آب و مایعات مصرف کنند.

بعد از تمام شدن بازی یا فعالیت کودک در بیرون از منزل ، در طی دو ساعت اول ، به 700 میلی لیتر مایعات نیاز دارد.

آیا می دانید که :

نوشیدن یک جرعه آب  برای یک فرد بزرگسال معادل 30 میلی لیتر مایعات است، در حالی که برای کودک معادل 15 میلی لیتر.

علائم کم آبی :

- لب و زبان خشک

- سردرد

- ضعف و سرگیجه یا خستگی مفرط

- ادرار غلیظ و پررنگ تر از حالت عادی

- تهوع

- درد عضلات

* تذکرات مهم در هوای گرم تابستان

1- هنگامی که روی سرتان آب می ریزید، احساس خوبی به شما دست می دهد، ولی این کار روی دمای مرکزی بدن شما تأثیری نمی گذارد. بایستی در هوای گرم تابستان مقدار زیادی آب و مایعات برای بدن خود فراهم کنید.

2- همیشه لباس های نازک و نخی با رنگ روشن بپوشید.

3- تا جایی که برایتان امکان دارد، در سایه و محل های خنک بایستید و کار کنید.

نکته :

بایستی به خاطر داشته باشید هر موقع، فردی در 

هوای گرم دچار سرگیجه، بی حالی و بی هوشی شد ، فوراً او را به پزشک برسانید.
+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در یکشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۹ و ساعت 16:35 |

 

افطار

پیشگیری از یبوست

در زمان روزه داری حرکات دودی روده کاهش می یابد. عدم آشامیدن آب و بعضی تغییرات در برنامه غذایی ماه مبارک رمضان گاهی موجب پیدایش یبوست می شود که برای رفع این مشکل و پیشگیری از آن، اقدامات زیر مفید است:

1- بعد از صرف غذا موجی از معده به طرف روده بزرگ می رود که در اصطلاح پزشکی به "رفلکس گاستروکولیک" معروف است. اگر بلافاصله بعد از صرف غذا به توالت بروید، این موج می تواند به عمل دفع کمک مؤثری کند.

2- در فاصله افطار تا سحری (از حدود یک ساعت بعد از افطار تا نیم ساعت قبل از سحری) آشامیدن آب کافی به رفع مشکل یبوست کمک می کند.

.....


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در سه شنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۸۹ و ساعت 12:45 |
کلسیم،ماده مغذی

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در پنجشنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۸۹ و ساعت 15:33 |

خواص درمانی و تغذیه ای سیب زمینی


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در پنجشنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۸۹ و ساعت 15:29 |

خواص جعفری

جعفری

طعم و مزه لذیذ و پُر از طراوت جعفری باعث شده است که این سبزی به عنوان یکی از سبزی های محبوب مردم شمرده شود. اما با اینکه این سبزی، بسیار مغذی است و برای سلامتی بسیار مفید است، خیلی از مردم آن گونه که باید درباره خواص آن آگاه نیستند و از آن بیشتر برای تزئین غذاهای مختلف استفاده می کنند.

جعفری گیاهی دو ساله است و به حالت وحشی، در اكثر نواحی جنوب شرقی اروپا، شمال افریقا، آسیا و ایران می روید. به علاوه در نواحی مختلف پرورش می یابد.

نکات تغذیه ای:

جعفری یک منبع بسیار خوب ویتامین A ، ویتامین C و ویتامین K می باشد. به علاوه جعفری منبع غذایی خوبی از آهن و اسیدفولیک است.

منظور از منبع بسیار خوب، یعنی 20 درصد یا بیشتر نیاز روزانه ی فرد به آن ماده مغذی را برآورده می کند. منبع خوب، یعنی 10 تا 20 درصد نیاز را برآورده می کند.

تزئین با جعفری

فواید جعفری

1) تزئین کننده غذا

تنها یک شاخه کوچک جعفری می تواند بشقاب غذای شما را به طرز زیبایی تزئین نماید.

2) ارتقا دهنده سلامتی:

جعفری شامل دو جزء خیلی مهم در ترکیب خود می باشد که موجب شده این سبزی نقشی بی همتا در سلامت انسان داشته باشد: روغن های فرار و فلاوونوئیدها.

1- روغن های فرار:

اولین جزء مهم موجود در جعفری، روغن های فرار می باشند. این روغن ها به نام روغن های ضروری یا اسانس های گیاهی نیز خوانده می شوند.

از ترکیبات مهم این گروه می توان به میریستیسین (myristicin)، لیمونن (limonene)، آلفا توژن (alpha-thujene) و اِاوجنول(eugenol) اشاره کرد. با تغلیظ این مواد عصاره ای حاصل می شود که دارای خواص درمانی فوق العاده است.

در مطالعات انسانی مشخص شده است که روغن های فرار موجود در جعفری مخصوصا میریستیسین، از شکل گیری و تشکیل تومورها(مخصوصا تومورهای ریه) جلوگیری می کنند. در تحقیقات دیگری مشخص شده است که فعالیت آنزیم گلوتاتیون S ترانسفراز را که مسئول پیشگیری از تخریب سلولی می باشد، تحریک می کند.

جعفری

از دیگر فعالیت این روغن ها این است که به خنثی کردن انواع مواد سرطان زا مانند بنزوپیرن های موجود در دود سیگار و دود ناشی از ذغال چوب کمک می کند.

2- فلاوونوئیدها:

دومین جزء مهم آن، فلاوونوئیدها می باشند. از ترکیبات مهم این گروه که در جعفری یافت می شود، می توان آپیئین(apiin)، آپیجنین(apigenin)، کریسواِریول(crisoeriol) و لوتئولین(luteolin) را نام برد.

 

3) جعفری؛ آنتی اکسیدانی قوی

* فلاوونوئیدهای موجود در جعفری مخصوصا لوتئولین(luteolin) از تخریب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد اکسیژن جلوگیری می کنند. از این رو در مطالعات انسانی از عصاره غلیظ جعفری به عنوان یک ماده غذایی که ظرفیت آنتی اکسیدان بدن را بالا می برد، استفاده می شود.

* جعفری علاوه بر روغن های فرار و فلاوونوئیدها، منبع بسیار خوب ویتامین C و ویتامین A است که برای پیشگیری از ابتلا به خیلی از بیماری ها حیاتی هستند.

ویتامین C دارای عملکردهای متفاوتی در بدن می باشد. این ویتامین یک آنتی اکسیدان مهم است. در فقدان این ویتامین، رادیکال های آزاد موجب بروز بیماری های مختلفی مانند: گرفتگی عروق، سرطان روده ، دیابت و آسم می شوند. بنابراین متوجه می شویم چرا افرادی که مقدار زیادی از غذاهای حاوی ویتامین C را مصرف می کنند، کمتر دچار این بیماری ها می شوند.

ویتامین C دارای اثر ضد التهابی نیز می باشد. بنابراین برای بهبود بیماری هایی مثل التهاب مفاصل و استخوان ها مفید است.

کاروتن

جعفری حاوی غلظت بالایی از کاروتنوئیدهای پیش ساز ویتامین A، مخصوصا بتا کاروتن می باشد. بتا کاروتن، یکی دیگر از آنتی اکسیدان های مهم است.

رژیم های غنی از بتا کاروتن نیز از پیشرفت بیماری های تصلب شرائین، دیابت، سرطان روده، آسم و التهاب مفاصل و استخوان ها جلوگیری می کنند.

بتا کاروتن در بدن به ویتامین A تبدیل می شود که یک ماده خیلی مهم برای تقویت سیستم ایمنی است و به آن ویتامین "ضد عفونت" نیز می گویند.

4) جعفری برای قلب سالم

جعفری یک منبع خوب اسید فولیک، یکی از مهم ترین ویتامین های گروه B ، می باشد. این ویتامین نقش های متعددی را در بدن به عهده دارد.

یکی از حیاتی ترین نقش های آن در ارتباط با سلامت قلب و عروق است. به این ترتیب که برای تبدیل هموسیستئین به مولکول های بی خطر ضروری است. اگر مقدار هموسیستئین در بدن بالا رود، به سلامت رگ ها آسیب می رساند.

استفاده از مواد غذایی غنی از اسید فولیک مانند جعفری هم برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی و دیابت، و هم برای افرادی که می خواهند از این بیماری ها پیشگیری کنند، بسیار خوب است.

در ضمن اسید فولیک، ماده مغذی مهمی برای تقسیم به موقع و مناسب سلول هاست. از این رو برای پیشگیری از سرطان ها مخصوصا سرطان روده و سرطان دهانه رحم در زنان بسیار مفید است.

5) حفاظت در برابر آرتریت روماتوئید

علیرغم اینکه در یک مطالعه نشان داده شد که دوز بالای مکمل ویتامین C موجب بدتر شدن استئوآرتریت( یک نوع بیماری تحلیل برنده مفاصل که با افزایش سن اتفاق می افتد) می شود، در مطالعه ای دیگر در همین زمینه نشان داده شد که غذاهای غنی از ویتامین C مانند جعفری و نه مکمل آن، موجب حفاظت افراد در برابر التهابات پلی آرتریت(نوعی از آرتریت که در آن، دو یا بیش از دو مفصل درگیر می شوند) می گردند.

جعفری

6) جعفری؛ از بین برنده بوی بد دهان

اگر بعد از خوردن بعضی مواد غذایی مانند سیر یا پیاز، متوجه بوی بد دهان تان شدید، جویدن مقداری جعفری تازه، به خوشبو شدن دهانتان کمک فوق العاده ای خواهد کرد.

روش دیگری که بدین منظور می توانید به کار برید، جوشاندن آرام یک مشت برگ جعفری به همراه چند عدد میخک در یک لیوان آب است.

 

 

7) درمان کم خونی

از آنجایی که جعفری هم آهن و هم ویتامین C فراوانی دارد، می تواند به درمان کم خونی ناشی از فقر آهن کمک زیادی نماید، زیرا ویتامین C ، موجب افزایش جذب آهن نیز می شود.

جعفری و اگزالات ها

جعفری دارای اگزالات است. زمانی که مقدار اگزالات ها در بدن بالا برود، مشکلاتی را برای بدن ایجاد می کنند. به همین دلیل ممکن است افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و کیسه صفرا ، از خوردن این سبزی خودداری کنند.

در مطالعات آزمایشگاهی دیده شده است که اگزالات می تواند با جذب کلسیم در بدن تداخل نماید.

با این حال در خیلی از تحقیقات مشابه دیگر، دیده شده که توانایی مواد غذایی دارای اگزالات برای کاهش جذب کلسیم، بسیار کم است و به طور قطع آن مقدار کلسیمی که از طریق این مواد غذایی به بدن ما می رسد، بسیار بیشتر از تاثیر منفی اگزالات ها بر روی جذب آن می باشد.

اگر شما دستگاه گوارشی سالمی دارید و شرایط شما به گونه ای است که می توانید به راحتی و با آرامش غذا بخورید و از غذایی که می خورید، لذت ببرید، خوردن غذاهای گیاهی غنی از کلسیم که دارای اگزالات نیز می باشند، برای شما مفید خواهد بود.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در سه شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۸۹ و ساعت 23:6 |

هرم غذايي مخصوص سالمندان

هرم غذايي سالمندان

خانم يا آقاي سالمند! اگر شما نگران اين مسئله هستيد که آيا تغذيه خوب و سالمي داريد، بياييد به هرم غذايي جديدي که فقط مخصوص شما طراحي شده نظري بيندازيد.

اين هرم غذايي اصلاح شده به وسيله محققان دانشگاه محلي بوستون تنظيم و تهيه شده است. اين هرم يک راهنماي غذايي است که مخصوص سالمندان 70 ساله و بالاتر از آن که سالم هستند و به صورت مستقل مي توانند زندگي کنند مي باشد.

چرا افراد سالمند به هرم غذايي خاص خودشان نياز دارند؟

توضيح آن کاملا ساده است.

1- بدن سالمندان به کالري کمتري نياز دارد، زيرابا افزايش سن، بافت عضلاني و ماهيچه اي کمتر مي شود. فعاليت بدني نيز کمتر از قبل مي شود.

2- از طرفي همزمان با اين تغييرات، افراد سالمند مانند سابق، به همان مقدار مواد مغذي و حتي در برخي موارد بيشتر از آن، نياز پيدا مي کنند.

به طور قطع سالمندان بايد از غذاهايي استفاده نمايند که در عين حال که کالري کمي دارند، مواد مغذي آن ها بالا باشد. به عبارتي سالمندان از غذاهايي بيشترين بهره را مي برند که دانسيته مواد مغذي آن بالا باشد.

بنابراين بياييد در هرم غذايي اصلاح شده براي سالمندان کنکاشي داشته باشيم. در اينجا نکاتي از مهم ترين توصيه ها آمده است:

* اين هرم شامل غذاهايي است که داراي مواد مغذي کمياب مانند ويتامين D ، کلسيم، ويتامين E و فيبر، در رژيم غذايي سالمندان هستند. بعضي از اين غذاها عبارتند از شير، ماست، پنير، ماهي، تخم مرغ ، روغن ها ، غلات سبوس دار، ميوه ها و سبزيجات.

* با اين که مصرف مواد غذايي تازه هميشه ارجح تر است، ولي در نبود آنها مي توان از ميوه ها و سبزيجات فريز شده و کنسرو شده استفاده کرد.

* وجود يک رديف ليوان آب در پايين هرم، يادآور نوشيدن مايعات فراوان است. کم آبي معمولا در سالمندان بيشتر اتفاق مي افتد و مي تواند منجر به عوارض خطرناکي مانند گيجي و آشفتگي در آنها شود. به خاطر داشته باشيد که کافئين(در چاي،قهوه و کولاها) موجب به هدر رفتن بيشتر آب بدن مي شود.

* پرچم بالاي هرم به ما يادآوري مي کند که افراد سالمند به غذاها و مکمل هاي غني شده با ويتامين D ، کلسيم و ويتامين B12 براي رفع نيازهايشان احتياج دارند.

* فعاليت بدني همان طور که در عکس نشان داده شده است بايد براي افراد سالمند سبک تر و آسان تر در نظر گرفته شود؛ مانند پياده روي ، باغباني و ورزش هاي آئروبيک(شنا).

* نکته اي مهم:

از آن جايي که برخي سالمندان معمولا به کامپيوتر و اينترنت خيلي علاقه نشان نمي دهند يا توانايي کار با آن را ندارند، اين وظيفه به عهده شماست تا توصيه هاي پزشکي و تغذيه اي مربوط به سالمندان را که در اينترنت مشاهده مي کنيد، به آنها بگوييد يا نشان دهيد.

+ نوشته شده توسط سید ناصر لطفی فاطمی در یکشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۸۹ و ساعت 23:14 |